SKU: WUW35X15DS
Memorial Day Sale
  • Width: 15.00"
  • Height: 34.63"
  • Depth: 23.75"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Door Opening Direction: Left
  • Weight: 0.00 lbs
  • Type: Built-In/Freestanding
  • Style: Compact/Glass Door/Single Zone/Undercounter
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Counter Depth: Yes
  • Number of Shelves: 6
Whirlpool |Authorized Dealer
In Stock|Only 2 left
Sign in / Sign up to earn 1,338 points (
color: Stainless Steel
Whirlpool WUW35X15DS
  • LED Interior Lighting
Estimates for:
Protect Your Item
PRODUCT DESCRIPTION
Features
LED Interior Lighting
Specifications
Prop65
CA
Control Lockout
No
Cooling On/off
Yes
Door Ajar/open Alarm
Yes
Max Cool/fast Cool
No
Door Opening Direction
Left
Installation Option
Freestanding or Built-In
Number of Shelves
6
Refrigerator Type
Wine Cellar
Shelf Description
Wine Rack
Temperature Divider LED Color
Blue
Temperature Divider LED Dimmer Switch
Product Height
34.625
Carton Height
35.5
Gross Weight
97
Carton Width
16.5
Product Depth
23.75
Depth Excluding Doors
Cutout Depth
Cutout Height
Depth Closed Excluding Handles
Depth Closed Including Handles
25.5
Carton Depth
26.5
Cutout Width
Net Weight
Product Width
15.0
Cabinet Color
Black
Cabinet Finish
Textured
Cabinet Material
Prepainted Steel
Door Color
Stainless Steel
Handle Location
Vertical
Handle Material
Metal
Handle Type
Towel Bar
Reversible Door
Window
Interior Light
LED
Interior Liner Finish
Plastic
Liner Finish
Plastic
Number of Temperature Controlled Zones
1
Temperature Range
41F to 64F