SKU: CSC12USS
Memorial Day Sale
  • Energy Star Rated: no
Viking |Authorized Dealer
In Stock|Only 10 left
Sign in / Sign up to earn 169 points (
color: Stainless Steel
Viking CSC12USS
Estimates for:
PRODUCT DESCRIPTION
Model Number - CSC12USS
The stainless steel griddle cover is for use on the Custom gas/dual fuel ranges and/or rangetops with a 12 inch W. thermostatically controlled steel griddle/simmer plate or 12 inch W. grill. Note: This item does not fit the 42 inch wide VGRT or the Portable Griddle.
Fits current 5 series ranges - griddle/simmer plate and burner grates.
Fits current 7 series ranges - griddle/simmer plate. (Does not fit over burner grates)
  • Stainless Steel Covers (Custom Ranges/Rangetops Only)
  • Stainless steel cover with Viking Professional handle
  • Universal cover fits over the griddle and grill and is interchangeable
  • Grill cover can be used over sealed surface burners to prevent splatters when grilling
  • Does not have to be removed when operating adjacent surface burners
  • 12" W x 22.5" L