SKU: VEBIG30NSS
Memorial Day Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
  • Style: Single
  • Fuel Type: Gas
  • Width: 29.69"
  • Height: 27.02"
  • Depth: 20.14"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Convection: Yes
  • Downdraft Ventilation: No
  • Self-Clean: No
  • Hidden Bake Element: No
  • Proof Mode: No
Verona |Authorized Dealer
Pre-Order
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 5,198 points (
color: Stainless Steel
Verona VEBIG30NE
Verona VEBIG30NSS
Specifications
Main Image
VEBIG30NSS
UPC Code
Product Name
Verona 30" Gas Built-In Oven SS
Actual Product Weight
125
Product Max Height (Top to Bottom)
27 1/64"
Product Max Width (Side to Side)
29 11/16"
Product Max Depth (Front to Back)
Product Dimensions
W 29 11/16" x H 27 1/64"" x D 20 9/64""
Size
30" x 30"
Color
Stainless Steel
Collection Name
Verona
Product Category
Wall Oven
Installation Type
Built-In
Oven Door Type
Drop down
UPC
Color Family
Stainless Steel
Trim
Exterior Width
30"