SKU: UHBV024SG01A
Memorial Day Sale
  • Width: 23.63"
  • Height: 33.69"
  • Depth: 22.94"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Counter Depth: No
  • Total Capacity: 5.70 cu. ft.
  • Refrigerator Capacity: 5.7 cu. ft.
  • Number of Shelves: 3
  • Style: Undercounter/Compact/Glass Door
  • Type: Built-In/Freestanding
U-Line |Authorized Dealer
In Stock|Only 2 left
Sign in / Sign up to earn 1,849 points (
color: Stainless Steel
U-Line UHBV024SG01A
U-Line UHBV024SS01A
Estimates for:
Protect Your Item
PRODUCT DESCRIPTION
A favorite of cocktail enthusiasts, wine lovers, and beer drinkers alike, our 24" 1 Class Beverage Center is the smart choice for a home bar companion. This model is available with stainless steel glass or solid door finishes. Designed to store a combination of wine, beverages, and everything in between, U-Line's 1 Class installs beautifully into cabinetry, or in freestanding applications.
Specifications
Amps: Running (115 v)
1.2 A
Capacity Bottle
117
Capacity Can
1214
Capacity: Total Volume (cu ft)
5.7 cu ft
Capacity: Wine Bottle (750 ml)
6
Control Type
Digital
Defrost Type
Automatic
Dimensions: Product Depth
22 1/2" (572 mm)
Dimensions: Product Height
34 1/8" (867 mm)
Dimensions: Product Width
23 15/16" (608 mm)
Energy Consumption: Avg. Per Year
310 kWh
Refrigerant Type
R600a
Sabbath (Star K Certified)
Yes
Shipping Depth
28.63" (727 mm)
Shipping Height
36" (914 mm)
Shipping Weight
106 lb (48 kg)
Shipping Width
26.5" (673 mm)
Temperature Range
34(degree)F to 60(degree)F
ENERGY STAR
Tier 3
Amps: Running
1.2 A
Convection cooling system provides a quick cool down and consistent temperature
Extended lower interior maximizes storage options
Black interior
LowE coated, argon gas filled, dual thermopane glass door provides protection from harmful UV Light
Stainless steel grille and full-wrap door
Three adjustable tempered glass shelves
Digital touch pad control
Temperature range: 34(degree)F to 60(degree)F
Bright white LED lighting
Volume of 5.7 cu ft holds up to 6 wine bottles (750 ml) and 117 bottles (12 oz) or 194 cans (12 oz)
Field reversible door is shipped right-hand hinged
Built-in or freestanding
Four adjustable leveling legs
Stainless steel handle (7 8" diameter)