SKU: UACR015WS01A
On Sale
  • Width: 14.81"
  • Height: 27.25"
  • Depth: 21.94"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • ADA Compliant: Yes
  • Type: Freestanding
U-Line |Authorized Dealer
Pre-Order
Sign in / Sign up to earn 1,889 points (
color: White
U-Line UACR015WS01A
Estimates for:
Protect Your Item
PRODUCT DESCRIPTION
Our 15" ADA Height Compliant Crescent Ice Maker provides unsurpassed performance, delivering up to 25 lbs. of ice per day and a storage capacity of 25 lbs. of ice. U-Line s ADA Height Compliant Crescent Ice Machine is available in stainless, black, or white door finishes. No drain required.
Specifications
ADA Height
Yes
Amps: Running (115 v)
TBD
Capacity Ice
25 lb
Control Type
Switch
Defrost Type
Manual
Dimensions: Product Depth
20 3/32" (509mm)
Dimensions: Product Height
27 1/4" (629mm)
Dimensions: Product Width
14 13/16" (376mm)
Ice Production
25 lb
Ice Type
Crescent Ice
Refrigerant Type
R600a
Shipping Depth
24.25" (616mm)
Shipping Height
30" (762mm)
Shipping Weight
73 lb (33 kg)
Shipping Width
17.13" (435mm)
Amps: Running
TBD
Produces up to 39 lbs of ice per day
Stores 25 lbs of ice
On / off switch
White interior
Field reversible door is shipped right-hand hinged
Built-in or freestanding
No drain required
Makes crescent shaped cubes approx. 1 2" W x 3 4" H x 2 1 4" L
Stainless steel handle (7 8" diameter)