SKU: XRD48ELP
On Sale
  • Type: Freestanding
  • Fuel Type: Dual Fuel
  • Width: 47.87"
  • Height: 36.12"
  • Depth: 24.75"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Weight: 398.00 lbs
  • Downdraft Ventilation: No
  • Burner Type: Sealed
  • Self-Clean: Yes
  • Convection: Yes
  • Hidden Bake Element: No
  • Proof Mode: Yes
  • Number of Burners: 7
  • Ignition Type: ELECTRONIC
  • Hood Recommended: Yes
  • Oven Capacity: 4.8 cu. ft.
  • Series: X Series
Thor Kitchen X Series |Authorized Dealer
Pre-Order
PRODUCT DESCRIPTION
The THOR Kitchen XRD48ELP is a 48 inch professional dual fuel range built for ambitious home chefs, featuring Italian brass burners including three powerful 22,000 BTU dual flame burners, a griddle burner, and additional high output burners for versatile cooktop performance. It includes a double oven configuration (4.8 cu ft and 2.2 cu ft) with independent temperature controls and a wide range of cooking modes such as Bake, Broil, Convection Bake/Roast, Air Fry, Proof, and Self Clean, all managed from a responsive tilt panel touch control. Premium touches like luxurious telescopic racks, soft close oven doors, continuous cast iron grates, blue LED illuminated knobs, built in casters with leveling legs, and automatic re ignition enhance functionality and ease of use, while included accessories (broiler pan, air fry basket, meat probe, grill/griddle grate) expand versatility and convenience in the kitchen.
Specifications
Fuel Type
Natural or Liquid Propane + Electric
Installation Type
Freestanding
Required Circuit
50 Amps Dedicated Circuit
Volts (V)
240V
Frequency (Hz)
60Hz
Control Type
Knob / Touch Screen
Plug Type
NEMA 14-50p
Power Cord Length (in.)
Canada only. Not included in USA/Mexico
Product Dimensions (W*D*H)
48 x 24.75 x 36.13
Product Height (from bottom to top of back splash)
41.38"
Product Height (from bottom to top of side panel)
32.88"
Product Depth (from back panel to bullnose)
28.50"
Product Depth (from back panel to control panel)
27.25"
Product Depth (from back panel to side panel front)
24.75"
Package Dimensions (W*D*H)
48 x 24 x 36
Net Weight
398 lbs
Gross weight
470 lbs
Cutout Width
48"
Cutout Depth
24"
Cutout Height
36"