SKU: T36FT810NS
Memorial Day Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Thermador: Receive up to Three Free Appliances or Upgrades
Offer Expires: 1/1/2026 to 12/31/2026
Enjoy exclusive savings with purchase of qualifying Thermador appliances.
  • Type: Freestanding
  • Style: French Door/Bottom Freezer
  • Width: 35.62"
  • Height: 72.00"
  • Depth: 27.81"
  • Energy Star Rated: yes
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Icemaker: Yes
  • Dispenser: Yes
  • Counter Depth: No
  • Total Capacity: 20.80 cu. ft.
  • Refrigerator Capacity: 14.8 cu. ft.
  • Freezer Capacity: 6.0 cu. ft.
  • Number of Shelves: 4
  • Series: Masterpiece Series
Thermador Masterpiece Series |Authorized Dealer
In Stock|Only 5 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 10,598 points (
color: Stainless Steel
Thermador T36FT810NS
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Specifications
Color
Stainless Steel
Color / Material Housing
Grey
Panel Ready
Not Possible
ENERGY STAR(R) certified
Yes
Total Unit Gross Capacity
20.8
Refrigerator Gross Capacity
14.8
Freezer Gross Capacity
6.1
Included Accessories
1 x cartridge for water filtering system
Material Number
T36FT810NS
Brand Name
Thermador
Category
French Door Refrigerators with Ice
Product Name
Freedom(R), French Door Bottom freezer, multi door, 36'' Masterpiece(R), Stainless steel
Upc
Series
Freedom(R)
Appliance Color/Finish
Stainless steel
Energy Star(R) Certified
Yes
20.8
Installation Type
Free Standing
Installation
Freestanding
Built-In / Free-Standing
Door Panel Options
Not possible
6.1
Noise Level (Db(A) Re 1Pw)
40
Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in)
72 " x 35 5/8 " x 27 13/16 "
Required Cutout Size (HxWxD) (in)
72 " x 36 " x 25 "
Gross Weight
Power Cord Length
67 IN
Adjustable Feet
Yes - front only
Appliance Dimensions (H X W X D) (In)
72 x 35 5/8 x 27 13/16
Gross Weight (Lbs)
353
Net Weight (Lbs)
326
Required Cutout/Niche Size For Installation (In)
72 x 36 x 25
Water Filter
Ice Maker
Ice Storage Capacity
9
Ice Production Per 24 Hours
4
SuperCool
SuperFreeze(R)
Door Open Alarm Fridge
EcoMode
Number of Adjustable Glass Shelves
4
Number of Refrigerator Door Bins
6
Sabbath Mode
Home Connect(R) WiFi-enabled
Home Connect(R) Features
Access Recipes, Remote Monitoring and Control
Connected Appliances With Home Connect
Home Connect Features
iService Remote, Remote Monitoring and Control
GTIN
EAN
UPC
Evenly Distributes Cold Air Throughout Thermador Refrigerators \u0026 Freezers.
Offers A Variety of Placement Options On the Refrigerator Door With Gallon-sized Containers.
LED Theater Lighting
Diamond Shaped Ice for elevated beverages
Internal Water Dispenser with UltraClarityPro Water Filter
Easy-to-clean stainless steel exterior
Control Panel provides easy control
Gallon Bins keep larger items within reach
ThermaFresh(R) system keeps your produce fresh
Stainless Steel Panel with Masterpiece(R) Handle
Wi-Fi Enabled temperature control & notifications
Fuse Protection (A)
10
Voltage (V)
Frequency (Hz)
60
Basic Touch Control
No
Camera
No
Type Of Control
Electronic
Door Alarm
Ecomode
Ice Maker
Ice Production
Ice Storage Capacity (Lbs)
9
Number Of Door Bins - Refrigerator
6
Sabbath Mode
Supercooling
Superfreezing
Water Filter
Interior Light
Plug Type
120V-3 prong