SKU: T24UW905LP
Memorial Day Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Thermador: Receive up to Three Free Appliances or Upgrades
Offer Expires: 1/1/2026 to 12/31/2026
Enjoy exclusive savings with purchase of qualifying Thermador appliances.
  • Width: 23.88"
  • Height: 34.38"
  • Depth: 23.63"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Type: Built-In
  • Style: Compact/Glass Door/Dual Zone/Undercounter/Panel Ready
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Counter Depth: Yes
  • Number of Shelves: 6
  • Series: Freedom Collection
Thermador Freedom Collection |Authorized Dealer
In Stock|Only 4 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 7,898 points (
color: Panel Ready
Thermador T24UW905LP
Specifications
Wine Bottle Storage Capacity
41
Number of Temperature Zones
2
Number of Shelves
6
Door Hinge
Left
Type of Glass Door
1 Glass Panel, UV Resistant Glass
Presenter Shelf
No
Presenter Lighting
Yes
Material Number
T24UW905LP
Brand Name
Thermador
Category
Wine Chillers and Coolers
Product Name
Freedom(R), Under Counter Wine Cooler with Glass Door, 24'', Panel Ready, Left Hinge
Upc
Series
Freedom(R)
Appliance Color/Finish
Panel-ready
4.9
Installation Type
Built-In
Installation
Built-under
Built-In / Free-Standing
Built-in
Door Panel Options
Not applicable
Maximum Temperature F
64
Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in)
34 3/8" x 23 7/8'' x 23 5/8"
Required Cutout Size (HxWxD) (in)
34 1/2" - 35 1/4" x 24" x 24"
Gross Weight
Power Cord Length
60"
Adjustable Feet
No
Appliance Dimensions (H X W X D) (In)
34 3/8 x 23 7/8 x 23 5/8
Gross Weight (Lbs)
205
Net Weight (Lbs)
195
Required Cutout/Niche Size For Installation (In)
34 1/2 - 35 1/4 x 24 x 24
Home Connect(R) WiFi-enabled
Connected Appliances With Home Connect
GTIN
EAN
UPC
Easily Control Up To Two Different Temperatures To Store All Your Wine At the Optimum Temperature.
Protect the Quality of Your Wine Over Time Until You Are Ready To Enjoy.
Offer an Ultra-smooth Glide When You Open or Close the Door.
Provides Just the Right Amount of Sparkle On Your Collection
Touch Electronic Controls for Temperature Management
Door open alarm ensures your items stay cold.
Wenge wood dowels cradle each bottle
Star-K certified
SoftClose(R) doors for a smooth close
Adjustable LED lighting
Store up to 41 bottles
Full-extension wine racks
Dual zone wine storage
UV resistant tempered glass door
Offer an Ultra-smooth Glide When You Open or Close the the Door.
Connection Rating (W)
150
Fuse Protection (A)
15
Voltage (V)
115
Frequency (Hz)
60
Camera
Type Of Control
Electronic
Sabbath Mode
Yes
Interior Light
Plug Type
A8 120V-3 prong rectangular