SKU: T24UR905RP
Memorial Day Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Thermador: Receive up to Three Free Appliances or Upgrades
Offer Expires: 1/1/2026 to 12/31/2026
Enjoy exclusive savings with purchase of qualifying Thermador appliances.
  • Style: Compact/Glass Door/Undercounter
  • Type: Built-In
  • Width: 23.88"
  • Height: 34.38"
  • Depth: 24.00"
  • Energy Star Rated: yes
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Counter Depth: Yes
  • Total Capacity: 5.20 cu. ft.
  • Refrigerator Capacity: 5.2 cu. ft.
  • Number of Shelves: 4
  • Series: Freedom Collection
Thermador Freedom Collection |Authorized Dealer
In Stock|Only 3 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 6,298 points (
color: Panel Ready
Thermador T24UR905RP
Specifications
Color / Material Housing
Black
Door Hinge
Right
Panel Ready
Yes, Panel and Handle Sold Separately
ENERGY STAR(R) certified
Yes
Total Unit Gross Capacity
5.2
Color
Not Applicable
Material Number
T24UR905RP
Brand Name
Thermador
Category
Compact Refrigerators
Product Name
Freedom(R), Built in refrigerator with glass door, 24'', Panel Ready, Right Hinge
Upc
Series
Freedom(R)
Appliance Color/Finish
Custom Panel
Energy Star(R) Certified
Yes
5.2
Installation Type
Built-In
Installation
Built-under
Built-In / Free-Standing
Built-in
Door Panel Options
Possible but accessory
Maximum Temperature F
64
Total Annual Energy Consumption (Kwh/Annum)
Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in)
34 3/8'' x 23 7/8'' x 23 5/8"
Required Cutout Size (HxWxD) (in)
34 1/2" - 35 1/4" x 24" x 24"
Gross Weight
Power Cord Length
60"
Adjustable Feet
No
Appliance Dimensions (H X W X D) (In)
34 3/8 x 23 7/8 x 23 5/8
Gross Weight (Lbs)
205
Net Weight (Lbs)
195
Required Cutout/Niche Size For Installation (In)
34 1/2 - 35 1/4 x 24 x 24
SuperCool
GTIN
EAN
UPC
Are Stylish, Durable and Are Fully Adjustable To Personalize the Way You Preserve.
Offer an Ultra-smooth Glide When You Open or Close the Door.
Provides Just the Right Amount of Sparkle On Your Collection
Touch Electronic Controls for Temperature Management
Door open alarm ensures your items stay cold.
SoftClose(R) doors for a smooth close
Adjustable LED lighting
Adjustable tempered glass shelves
Preset Cooling Modes to dial in the perfect temperature
Star-K certified
Connection Rating (W)
150
Fuse Protection (A)
15
Voltage (V)
115
Frequency (Hz)
60
Basic Touch Control
No
Camera
Type Of Control
Electronic
Door Alarm
Ecomode
Ice Maker
false
Number Of Door Bins - Refrigerator
0
Sabbath Mode
Supercooling
Superfreezing
Water Filter
Interior Light
Connected Appliances With Home Connect
Plug Type
A8 120V-3 prong rectangular