SKU: T24UC905DP
Memorial Day Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Thermador: Receive up to Three Free Appliances or Upgrades
Offer Expires: 1/1/2026 to 12/31/2026
Enjoy exclusive savings with purchase of qualifying Thermador appliances.
  • Width: 23.87"
  • Height: 34.12"
  • Depth: 24.00"
  • Energy Star Rated: yes
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Type: Built-In
  • Style: Compact/Undercounter/Drawer
  • Icemaker: Yes
  • Dispenser: No
  • Total Capacity: 4.30 cu. ft.
  • Counter Depth: Yes
  • Series: Freedom Collection
Thermador Freedom Collection |Authorized Dealer
In Stock|Only 9 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 8,698 points (
color: Panel Ready
Thermador T24UC905DP
Specifications
Color / Material Housing
Black
Panel Ready
Yes, Panel and Handle Sold Separately
ENERGY STAR(R) certified
Yes
Total Unit Gross Capacity
4.3
Refrigerator Gross Capacity
2.2
Freezer Gross Capacity
2.1
Included Accessories
1 x cartridge for water filtering system, 1 x Ice storage container, small
Color
Not Applicable
Material Number
T24UC905DP
Brand Name
Thermador
Category
Drawer Refrigerators
Product Name
Freedom(R), 24'', Panel Ready
Upc
Series
Freedom(R)
Appliance Color/Finish
Stainless steel
Energy Star(R) Certified
Yes
4.3
Installation Type
Built-In
Installation
Built-under
Built-In / Free-Standing
Built-in
Door Panel Options
Possible but accessory
2.1
Noise Level (Db(A) Re 1Pw)
39
Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in)
34 1/8" x 23 7/8'' x 23 5/8"
Required Cutout Size (HxWxD) (in)
34 1/2" x 24" x 24"
Gross Weight
Power Cord Length
60"
Adjustable Feet
No
Appliance Dimensions (H X W X D) (In)
34 1/8 x 23 7/8 x 23 5/8
Gross Weight (Lbs)
174
Net Weight (Lbs)
164
Required Cutout/Niche Size For Installation (In)
34 1/2 x 24 x 24
Water Filter
Ice Maker
Ice Storage Capacity
11
Ice Production Per 24 Hours
5
SuperCool
SuperFreeze(R)
No
Door Open Alarm Fridge
EcoMode
Number of Adjustable Glass Shelves
0
Number of Refrigerator Door Bins
0
Sabbath Mode
Home Connect(R) WiFi-enabled
Connected Appliances With Home Connect
GTIN
EAN
UPC
Adapts To Your Kitchen Needs, By Providing Customizable Drawer Dividers.
Offer an Ultra-smooth Glide When You Open or Close the Drawers.
Always Have Plenty of Fresh Ice On Hand, Produces 5.2 Pounds of Ice Per Day.
Touch Electronic Controls for Temperature Management
Four Cooling Modes provide flexible temperature settings
Drawer mats keep items from sliding
Customizable Drawer Organization
Star-K certified
Door open alarm ensures your items stay cold.
SoftClose(R) Drawers offer ultra-smooth glide
Filtered Automatic Ice Maker
Connection Rating (W)
150
Fuse Protection (A)
15
Voltage (V)
115
Frequency (Hz)
60
Basic Touch Control
Camera
Type Of Control
Electronic
Door Alarm
Ecomode
Ice Maker
false
Ice Production
5
Ice Storage Capacity (Lbs)
11
Number Of Door Bins - Refrigerator
Sabbath Mode
Supercooling
Superfreezing
Water Filter
Interior Light
Plug Type
A8 120V-3 prong rectangular