SKU: T18IF905SP
Memorial Day Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Thermador: Receive up to Three Free Appliances or Upgrades
Offer Expires: 1/1/2026 to 12/31/2026
Enjoy exclusive savings with purchase of qualifying Thermador appliances.
  • Style: Upright/Panel Ready/Column
  • Type: Built-In
  • Width: 17.75"
  • Height: 83.75"
  • Depth: 24.00"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Sabbath Mode: Yes
  • Hinge Side: Left
  • Series: Freedom Collection
Thermador Freedom Collection |Authorized Dealer
In Stock|Only 14 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 15,198 points (
color: Panel Ready
Thermador T18IF905SP
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Specifications
Door Hinge
Left Reversible
Panel Ready
Yes, Panel and Handle Sold Separately
Hinge Type
Softclose(R) Flat Hinge
Color / Material Housing
White
ENERGY STAR(R) certified
Yes
Total Unit Gross Capacity
8.6
Included Accessories
1 x cartridge for water filtering system, 1 x connection set, 1 x Ice storage container, small
Color
Not Applicable
Material Number
T18IF905SP
Brand Name
Thermador
Category
Upright Freezers
Product Name
Freedom(R), built-in freezer, 18'', Panel Ready
Upc
Series
Freedom(R)
Energy Star(R) Certified
Yes
8.6
Installation
Full-integrated
Built-In / Free-Standing
Built-in
Door Panel Options
Possible but accessory
Noise Level (Db(A) Re 1Pw)
42
Total Annual Energy Consumption (Kwh/Annum)
Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in)
83 3/4 " x 17 3/4" x 24"
Required Cutout Size (HxWxD) (in)
84" x 18" x 25_IN
Gross Weight
Power Cord Length
118"
Adjustable Feet
Yes - all
Appliance Dimensions (H X W X D) (In)
83 3/4 x 17 3/4 x 24
Gross Weight (Lbs)
303
Net Weight (Lbs)
274
Required Cutout/Niche Size For Installation (In)
84 x 18 x 25
Water Filter
Ice Maker
Ice Storage Capacity
6
Ice Production Per 24 Hours
3
SuperFreeze(R)
Door Open Indicator
EcoMode
Sabbath Mode
Home Connect(R) WiFi-enabled
Home Connect(R) Features
Access Recipes, Remote Monitoring and Control
Connected Appliances With Home Connect
Home Connect Features
iService Remote, Remote Monitoring and Control
GTIN
EAN
UPC
Evenly Distributes Cold Air Throughout Thermador Refrigerators \u0026 Freezers.
Easily Control Lighting, and Settings, Such as an Individual Temperature Control.
Offer an Ultra-smooth Glide When You Open or Close the Drawers.
Diamond Shaped Ice for elevated beverages
Star-K certified
Full Width Ice Drawer for large gatherings
Custom Panel Ready for seamless integration
LED Theater Lighting
Premium-Grade Stainless Steel Interior
Wi-Fi Enabled temperature control & notifications
Connection Rating (W)
350
Fuse Protection (A)
10
Voltage (V)
Frequency (Hz)
60
Basic Touch Control
Camera
No
Type Of Control
Electronic
Door Alarm
Ecomode
Ice Maker
true
Ice Storage Capacity (Lbs)
6
Sabbath Mode
Supercooling
No
Superfreezing
Water Filter
Interior Light
Plug Type
120V-3 prong