SKU: VT65MLPLUS2ADA
  • Style: Upright
  • Type: Freestanding
  • Width: 23.63"
  • Height: 32.25"
  • Depth: 24.25"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • ADA Compliant: Yes
Nominal Height
32.0" (81 cm)
Height of Cabinet
32.0" (81 cm)
Height to Hinge Cap
32.25" (82 cm)
Nominal Width
24.0" (61 cm)
Width
23.63" (60 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
23.5" (60 cm)
Depth with Handle
24.25" (62 cm)
Depth with door at 90(degree)
45.0" (114 cm)
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Amps
1.3
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Interior Height
24.25" (62 cm)
Interior Width
17.75" (45 cm)
Interior Depth
16.5" (42 cm)
Thermostat Type
Digital
Compressor Step Height
6.5" (17 cm)
Compressor Step Width
17.5" (44 cm)
Compressor Step Depth
5.5" (14 cm)
Temperature Range
-12 C to -25 C
GTIN
EAN
UPC
Keyed lock for secure interior
Low temperature capability ideal for certain sensitive items
Electronic controls located in the front kickplate for easy and intuitive temperature management
Efficient performance with reliable temperature stability
Clear baskets for convenient and separated storage
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
Designed to ensure a sufficiently insulated interior
Pair with FF6LPLUS2ADA for a complete ADA compliant set
ETL and ETL-C listed for North American sales
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
32" height for use in ADA compliant settings