SKU: VT65MLPLUS2
  • Style: Upright
  • Type: Freestanding
  • Width: 23.63"
  • Height: 33.50"
  • Depth: 25.13"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • ADA Compliant: Yes
  • Total Capacity: 3.20 cu. ft.
  • Defrost: Manual
  • Hinge Side: Left
Nominal Height
34.0" (86 cm)
Height of Cabinet
33.5" (85 cm)
Nominal Width
24.0" (61 cm)
Width
23.63" (60 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
23.5" (60 cm)
Depth with Handle
25.13" (64 cm)
Depth with door at 90(degree)
46.13" (117 cm)
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Amps
1.3
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Interior Height
24.25" (62 cm)
Interior Width
17.75" (45 cm)
Interior Depth
16.5" (42 cm)
Thermostat Type
Dial
70.0
Level Legs
2
Compressor Step Height
6.5" (17 cm)
Compressor Step Width
17.5" (44 cm)
Compressor Step Depth
5.5" (14 cm)