SKU: VT65MLMEDADA
  • Style: Upright
  • Type: Freestanding
  • Width: 23.63"
  • Height: 32.25"
  • Depth: 24.25"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • ADA Compliant: Yes
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
Accucold by Summit Appliance's MED series all-freezers come fully featured for stabilized temperature performance for use in medical, scientific, pharmaceutical, and laboratory institutions. The VT65MLMEDADA has a 24" footprint and 32" height, allowing it to be used in settings following ADA guidelines for lower counter height. It comes in a white finish and includes a front-mounted lock for added security. This unit is designed for freestanding use. The manual defrost VT65MLMEDADA operates several degrees colder than most freezers for safe long-term storage of food, vaccines, or pharmaceuticals. Temperatures can reach and maintain -25 C. Three removable pull-out basket drawers provide convenient storage solutions, while extra thick insulation limits energy waste and keeps the cold inside. We include an audible NIST calibrated temperature alarm complete with an external display of the current and high/low temperature mounted on the door. A green dot hospital grade plug is installed for added safety in high traffic areas. An access port allows users to connect their own monitoring equipment. With its slim size and reliable construction, the VT65MLMEDADA works well in any setting in need trusted storage. For a built-in version of this model, see the VT65MLBIMEDADA. Additionally, we offer a variety of options to customize this unit, including USB data loggers, digital thermostats, self-closing doors, and more. NOTE: Accucold freezers are purpose-built to the support meeting the current CDC (Centers for Disease Control) guidelines for the storage of vaccines. As referenced in the current Vaccine Storage and Handling Toolkit, these units incorporate several key features for stable operation. For additional temperature assurance, the CDC recommends a calibrated digital data logger (DDL), which can be added with the factory-installed option DL2B or addition of the DL2BKit accessory. Select Accucold products have been tested and certified to the new NSF 456 standard, and are now available for purchase. For additional information, contact our products specialists.
Specifications
Nominal Height
32.0" (81 cm)
Height of Cabinet
32.0" (81 cm)
Height to Hinge Cap
32.25" (82 cm)
Nominal Width
24.0" (61 cm)
Width
23.63" (60 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
23.5" (60 cm)
Depth with Handle
24.25" (62 cm)
Depth with door at 90(degree)
45.0" (114 cm)
US Electrical Safety
UL
Canadian Electrical Safety
ULC
Amps
1.3
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Interior Height
24.25" (62 cm)
Interior Width
17.75" (45 cm)
Interior Depth
16.5" (42 cm)
Thermostat Type
Digital
Compressor Step Height
6.5" (17 cm)
Compressor Step Width
17.5" (44 cm)
Compressor Step Depth
5.5" (14 cm)
Temperature Range
-12 C to -25 C
GTIN
EAN
UPC
Keyed lock for secure interior
Low temperature capability ideal for certain sensitive items
Warns of temperature fluctuations and includes an external temperature readout on the door
Efficient performance with reliable temperature stability
Secure three-pronged cord for added unit safety
Clear baskets for convenient and separated storage
Unit comes with a factory installed probe hole for users to connect their own monitoring equipment
Electronic controls located in the front kickplate for easy and intuitive temperature management
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
32" height for use in settings following ADA guidelines