SKU: VT65MLMED
  • Style: Upright
  • Type: Freestanding
  • Width: 23.63"
  • Height: 33.50"
  • Depth: 25.13"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 3.20 cu. ft.
  • Defrost: Manual
  • Hinge Side: Left
Summit |Authorized Dealer
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
Accucold by Summit Appliance's MED series all-freezers come fully featured for stabilized temperature performance for use in medical, scientific, pharmaceutical, and laboratory institutions. The VT65MLMED has a 24" footprint designed for freestanding use. It comes in a white finish and includes a front-mounted lock for added security. The manual defrost VT65MLMED operates several degrees colder than most freezers for safe long-term storage of food, vaccines, or pharmaceuticals. Temperatures can reach and maintain -25 C. Three removable pull-out basket drawers provide convenient storage solutions, while extra thick insulation limits energy waste and keeps the cold inside. We include an audible NIST calibrated temperature alarm complete with an external display of the current and high/low temperature mounted on the door. A green dot hospital grade plug is installed for added safety in high traffic areas. An access port allows users to connect their own monitoring equipment. With its slim size and reliable construction, the VT65MLMED works well in any setting in need trusted storage. For a built-in version of this model, see the VT65MLBIMED. Additionally, we offer a variety of options to customize this unit, including USB data loggers, digital thermostats, self-closing doors, and more. NOTE: Accucold freezers are purpose-built to the support meeting the current CDC (Centers for Disease Control) guidelines for the storage of vaccines. As referenced in the current Vaccine Storage and Handling Toolkit, these units incorporate several key features for stable operation. For additional temperature assurance, the CDC recommends a calibrated digital data logger (DDL), which can be added with the factory-installed option DL2B or addition of the DL2BKit accessory. Select Accucold products have been tested and certified to the new NSF 456 standard, and are now available for purchase. For additional information, contact our products specialists.
Specifications
Nominal Height
34.0" (86 cm)
Height of Cabinet
33.5" (85 cm)
Nominal Width
24.0" (61 cm)
Width
23.63" (60 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
23.5" (60 cm)
Depth with Handle
25.13" (64 cm)
Depth with door at 90(degree)
46.13" (117 cm)
Capacity
3.2 cu.ft. (91 L)
Defrost Type
Manual
Door
White
Cabinet
White
US Electrical Safety
UL
Canadian Electrical Safety
ULC
Amps
1.3
Weight
105.0 lbs. (48 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Door Swing
RHD
Reversible
Factory Reversible
Interior Height
24.25" (62 cm)
Interior Width
17.75" (45 cm)
Interior Depth
16.5" (42 cm)
Thermostat Type
Dial
Refrigerant Type
R134a
Refrigerant Amount
2.7 oz.
High Side PSI
235.0
Low Side PSI
70.0
Level Legs
2
Interior Drawers
Yes
Drawers Qty
3
Compressor Step Height
6.5" (17 cm)
Compressor Step Width
17.5" (44 cm)
Compressor Step Depth
5.5" (14 cm)