SKU: VT65MLCSSADA
  • Style: Upright
  • Type: Built-In
  • Width: 23.63"
  • Height: 32.25"
  • Depth: 25.13"
  • ADA Compliant: Yes
  • Total Capacity: 3.50 cu. ft.
Nominal Height
32.0" (81 cm)
Height of Cabinet
32.0" (81 cm)
Height to Hinge Cap
32.25" (82 cm)
Nominal Width
24.0" (61 cm)
Width
23.63" (60 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
23.5" (60 cm)
Depth with Handle
25.13" (64 cm)
Depth with door at 90(degree)
46.0" (117 cm)
Capacity
3.5 cu.ft. (99 L)
Door
Stainless Steel
Cabinet
Stainless Steel
US Electrical Safety
UL
Canadian Electrical Safety
ULC
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Reversible
Factory Reversible
Height Adjustable
1
Interior Height
24.25" (62 cm)
Interior Width
17.75" (45 cm)
Interior Depth
16.5" (42 cm)
Thermostat Type
Digital
Fan Type
Exterior
70.0
Level Legs
4
Compressor Step Height
6.5" (17 cm)
Compressor Step Width
17.5" (44 cm)
Compressor Step Depth
5.5" (14 cm)
UPC
Cabinet and door are wrapped in high quality stainless steel for long-lasting durability
Less than 24 inches wide to fit tight spaces
Keep contents secure with a key lock on the door
A curved stainless steel handle provides generous room for a comfortable grip
No temperature fluctuations with an energy efficient manual defrost system
Static cooling system
Conveniently organize your items while keeping the temperature stable when the door is opened
Electronic controls located in the front kickplate for easy and intuitive temperature management
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
32" height allows the unit to be installed under lower ADA compliant counters