SKU: VT65MLBIPLUS2ADA
  • Style: Upright
  • Type: Built-In
  • Width: 23.63"
  • Height: 32.25"
  • Depth: 24.25"
  • ADA Compliant: Yes
  • Total Capacity: 3.20 cu. ft.
Nominal Height
32.0" (81 cm)
Height of Cabinet
32.0" (81 cm)
Height to Hinge Cap
32.25" (82 cm)
Nominal Width
24.0" (61 cm)
Width
23.63" (60 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
23.5" (60 cm)
Depth with Handle
24.25" (62 cm)
Depth with door at 90(degree)
45.13" (115 cm)
Capacity
3.2 cu.ft. (91 L)
Door
White
Cabinet
White
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Reversible
Factory Reversible
Interior Height
24.25" (62 cm)
Interior Width
17.75" (45 cm)
Interior Depth
16.5" (42 cm)
Shelf Type
Glass
Thermostat Type
Digital
Fan Type
Exterior
Compressor Step Height
6.5" (17 cm)
Compressor Step Width
17.5" (44 cm)
Compressor Step Depth
5.5" (14 cm)
UPC
Make the best use of space by installing your appliance under the counter
Keyed lock for secure interior
Clear baskets for convenient and separated storage
Low temperature capability ideal for certain sensitive items
Electronic controls located in the front kickplate for easy and intuitive temperature management
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
Designed to ensure a sufficiently insulated interior
ETL and ETL-C listed for North American sales
Pair with FF6LBIPLUS2ADA for a complete ADA compliant undercounter set
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
32" high to fit under lower ADA compliant counters