SKU: VT65MLBIMEDADA
  • Style: Upright
  • Type: Built-In
  • Width: 23.63"
  • Height: 32.25"
  • Depth: 24.25"
  • ADA Compliant: Yes
  • Total Capacity: 3.20 cu. ft.
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
Accucold by Summit Appliance's MED series all-freezers come fully featured for stabilized temperature performance for use in medical, scientific, pharmaceutical, and laboratory institutions. The VT65MLBIMEDADA has a 24" footprint, with a 32" height that allows it to fit under lower ADA compliant counters. Designed for built-in installation, it can also function freestanding. It comes in a white finish and includes a front-mounted lock for added security. The manual defrost VT65MLBIMEDADA operates several degrees colder than most freezers for safe long-term storage of food, vaccines, or pharmaceuticals. Temperatures can reach and maintain -25 C. Three removable pull-out basket drawers provide convenient storage solutions, while extra thick insulation limits energy waste and keeps the cold inside. We include an audible NIST calibrated temperature alarm complete with an external display of the current and high/low temperature mounted on the door. A green dot hospital grade plug is installed for added safety in high traffic areas. An access port allows users to connect their own monitoring equipment. With its slim size and reliable construction, the VT65MLBIMEDADA works well in any setting in need trusted storage. Additionally, we offer a variety of options to customize this unit, including USB data loggers, digital thermostats, self-closing doors, and more. NOTE: Accucold freezers are purpose-built to the support meeting the current CDC (Centers for Disease Control) guidelines for the storage of vaccines. As referenced in the current Vaccine Storage and Handling Toolkit, these units incorporate several key features for stable operation. For additional temperature assurance, the CDC recommends a calibrated digital data logger (DDL), which can be added with the factory-installed option DL2B or addition of the DL2BKit accessory. Select Accucold products have been tested and certified to the new NSF 456 standard, and are now available for purchase. For additional information, contact our products specialists.
Specifications
Nominal Height
32.0" (81 cm)
Height of Cabinet
32.0" (81 cm)
Height to Hinge Cap
32.25" (82 cm)
Nominal Width
24.0" (61 cm)
Width
23.63" (60 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
23.5" (60 cm)
Depth with Handle
24.25" (62 cm)
Depth with door at 90(degree)
45.13" (115 cm)
Capacity
3.2 cu.ft. (91 L)
Door
White
Cabinet
White
US Electrical Safety
UL
Canadian Electrical Safety
ULC
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Reversible
Factory Reversible
Interior Height
24.25" (62 cm)
Interior Width
17.75" (45 cm)
Interior Depth
16.5" (42 cm)
Thermostat Type
Digital
Fan Type
Exterior
Compressor Step Height
6.5" (17 cm)
Compressor Step Width
17.5" (44 cm)
Compressor Step Depth
5.5" (14 cm)
UPC
Make the best use of space by installing your appliance under the counter
Secure three-pronged cord for added unit safety
Keyed lock for secure interior
Low temperature capability ideal for certain sensitive items
Warns of temperature fluctuations and includes an external temperature readout on the door
Efficient performance with reliable temperature stability
Conveniently organize your items while keeping the temperature stable when the door is opened
Unit comes with a factory installed probe hole for users to connect their own monitoring equipment
Manage the temperature with ease and accuracy
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
32" high to fit under lower ADA compliant counters