SKU: VT65MLADA
  • Style: Upright
  • Type: Freestanding
  • Width: 23.63"
  • Height: 32.25"
  • Depth: 24.25"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • ADA Compliant: Yes
  • Total Capacity: 3.50 cu. ft.
  • Defrost: Manual
  • Hinge Side: Left
Summit |Authorized Dealer
In Stock
Specifications
Nominal Height
32.0" (81 cm)
Height of Cabinet
32.0" (81 cm)
Height to Hinge Cap
32.25" (82 cm)
Nominal Width
24.0" (61 cm)
Width
23.63" (60 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
23.5" (60 cm)
Depth with Handle
24.25" (62 cm)
Depth with door at 90(degree)
45.0" (114 cm)
Capacity
3.5 cu.ft. (99 L)
Defrost Type
Manual
Door
White
Cabinet
White
US Electrical Safety
UL
Canadian Electrical Safety
ULC
Amps
1.3
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
105.0 lbs. (48 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Door Swing
RHD
Reversible
Yes
Crisper Finish
Opaque
Crisper Cover
Glass
Interior Height
24.25" (62 cm)
Interior Width
17.75" (45 cm)
Interior Depth
16.5" (42 cm)
Shelf Type
Glass
Thermostat Type
Digital
Refrigerant Type
R134a
Refrigerant Amount
2.7 oz.
High Side PSI
235.0
Low Side PSI
70.0
Interior Drawers
Yes
Drawers Qty
3
Compressor Step Height
6.5" (17 cm)
Compressor Step Width
17.5" (44 cm)
Compressor Step Depth
5.5" (14 cm)
Temperature Range
-12 C to -25 C
GTIN
EAN
UPC
32 inch height for lower ADA counters