SKU: SWCDAF24PNR
  • Width: 23.63"
  • Height: 65.63"
  • Depth: 25.50"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 3.40 cu. ft.
  • Defrost: Automatic
  • Style: Column/Dual Zone
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Counter Depth: No
  • Refrigerator Capacity: 3.4 cu. ft.
  • Number of Shelves: 6
  • Type: Full Size/Built-In/Freestanding
Summit |Authorized Dealer
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
Summit brings an innovative, elegant solution to store wine and food with its combination two-zone wine cellar and two-drawer freezer - the perfect entertainment station for the home. Sized at just under 24" wide, the SWCDAF24PNR combines the 46 bottle capacity two-zone wine cellar (model ALWC532PNR)with the 3.4 cu.ft. two-drawer freezer (model SCFF532D) into one complete refrigeration station. The front-breathing design allows built-in installation, while the stainless steel cabinet affords freestanding use in a durable design. The sealed back offers added space savings when placing the unit, while the included 6' Y-shaped NEMA 5-15P cord with a 3-prong right angle plug allows users to operate both units from one outlet without added depth. The wine cellar door frame and freezer drawer fronts can be customized with overlay panels to match or accent an existing cabinetry design. Users provide their own handles to complete the look. An anti-tip bracket is included and recommended for use to avoid forward tipping. For user convenience, this model ships fully assembled. The upper two-zone wine cellar has a user-reversible double-pane tempered glass door featuring a seamless stainless steel door for a modern look, while a factory-installed lock offers security as needed. Inside, automatic defrost operation ensures minimal user maintenance. It is designed to store up to 46 standard Bordeaux style bottles, or a combination of 30 Bordeaux and 16 wider Burgundy bottles. The digital control panel allows you to manage the upper-temperature zone between 41(degree)F and 50 F for white wine, while the lower zone is designed to store red wine between 50(degree)F and 64 F. Six full-extension black wire shelves with stainless steel front trim move out smoothly on ball-bearing glides for convenient loading. Both zones include recessed LED lighting in a gentle blue hue for an attractive and efficient presentation. The bottom two-drawer freezer features complete stainless steel construction inside and out for long-lasting durability in an easy-to-clean design. The digital thermostat makes it simple to manage the interior temperature. An internal fan ensures both drawers are evenly cooled. Two adjustable dividers allow you to separate the drawer compartments into two or four zones to accommodate a variety of sizes. A sliding chrome basket offers additional storage convenience as needed, while the LED lighting makes it easy to view interior contents when loading or unloading both drawers. Additional features include a high-temperature alarm and an open drawer alarm for added peace of mind. Sabbath Mode disables certain electrical features during periods of religious observance, while a temperature memory function helps to recover all settings in the event of power loss. Offering complete refrigeration convenience in a slim-fitting design, the SWCDAF24PNR is ideal for home bars, kitchens, and similar residential settings seeking to store wine, beverages, and food in a modern style. Additional panel-ready options are available with a bottom refrigerator (model SWCDAR24PNR) or a bottom refrigerator-freezer (model SWCDRF24PNR). Note: Panels are not included. The images provided are meant only to be suggestive of what the product with wood panels installed could look like. Users must supply their own wood panels.
Specifications
Nominal Height
66.0" (168 cm)
Height of Cabinet
65.63" (167 cm)
Nominal Width
24.0" (61 cm)
Width
23.63" (60 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
23.5" (60 cm)
Depth with door at 90(degree)
45.75" (116 cm)
Capacity
3.4 cu.ft. (96 L)
Bottles
46 bottles
Defrost Type
Automatic
Door
Glass/Panel-Ready Frame
Cabinet
Stainless Steel
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Energy Usage/Year
405.0kWh/year
Other Energy Info
Amps
2.05
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
229.0 lbs. (104 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Number of Zones
2
Door Swing
RHD
Reversible
Factory Reversible
Shelf Type
Wire
Shelf Qty
6
Thermostat Type
Digital
Interior Light
Yes
Fan Type
Interior and Exterior
Refrigerant Type
R600a
Interior Height 1
11.88" (30 cm)
Interior Width 1
20.5" (52 cm)
Interior Depth 1
18.0" (46 cm)
Interior Height - Drawer 1
9.25" (23 cm)
Interior Width - Drawer 1
17.25" (44 cm)
Interior Depth - Drawer 1
15.5" (39 cm)
Interior Height - Drawer 2
10.0" (25 cm)
Interior Width - Drawer 2
17.25" (44 cm)
Interior Depth - Drawer 2
15.5" (39 cm)