SKU: SWCDAF24
  • Width: 23.63"
  • Height: 65.63"
  • Depth: 25.50"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 3.40 cu. ft.
  • Defrost: Automatic
  • Style: Column/Glass Door/Dual Zone
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Counter Depth: No
  • Refrigerator Capacity: 3.4 cu. ft.
  • Number of Shelves: 6
  • Type: Built-In/Freestanding
Summit |Authorized Dealer
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
Summit brings an innovative, elegant solution to store wine and food with its combination two-zone wine cellar and two-drawer freezer - the perfect entertainment station for the home. Sized at just under 24" wide, the SWCDAF24 combines the 46 bottle capacity two-zone wine cellar (model ALWC532) with the 3.4 cu.ft. two-drawer freezer (model SCFF532D) into one complete refrigeration station. The front-breathing design allows built-in installation, while the stainless steel cabinet affords freestanding use in a durable design. Pro-style handles in brushed stainless steel complete the modern look, while the sealed back offers added space savings when placing the unit. The included 6' Y-shaped NEMA 5-15P cord with a 3-prong right angle plug allows users to operate both units from one outlet without added depth. For user convenience, this model ships fully assembled. The upper two-zone wine cellar has a user-reversible double-pane tempered glass door featuring a seamless stainless steel door for a modern look, while a factory-installed lock offers security as needed. Inside, automatic defrost operation ensures minimal user maintenance. It is designed to store up to 46 standard Bordeaux style bottles, or a combination of 30 Bordeaux and 16 wider Burgundy bottles. The digital control panel allows you to manage the upper-temperature zone between 41(degree)F and 50 F for white wine, while the lower zone is designed to store red wine between 50(degree)F and 64 F. Six full-extension black wire shelves with stainless steel front trim move out smoothly on ball-bearing glides for convenient loading. Both zones include recessed LED lighting in a gentle blue hue for an attractive and efficient presentation. The bottom two-drawer freezer features complete stainless steel construction inside and out for long-lasting durability in an easy-to-clean design. The digital thermostat makes it simple to manage the interior temperature. An internal fan ensures both drawers are evenly cooled. Two adjustable dividers allow you to separate the drawer compartments into two or four zones to accommodate a variety of sizes. A sliding chrome basket offers additional storage convenience as needed, while the LED lighting makes it easy to view interior contents when loading or unloading both drawers. Additional features include a high-temperature alarm and an open drawer alarm for added peace of mind. Sabbath Mode disables certain electrical features during periods of religious observance, while a temperature memory function helps to recover all settings in the event of power loss. Offering complete refrigeration convenience in a slim-fitting design, the SWCDAF24 is ideal for home bars, kitchens, and similar residential settings seeking to store wine, beverages, and food in a modern style. This unit can also be ordered to accept custom panels over the drawers and door frame (see model SWCDAF24PNR). Additional options are available with a bottom refrigerator (model SWCDAR24) or a bottom refrigerator-freezer (model SWCDRF24). Note: This unit comes with an anti-tip bracket which should be installed to prevent tipping forward.
Specifications
Nominal Height
66.0" (168 cm)
Height of Cabinet
65.63" (167 cm)
Nominal Width
24.0" (61 cm)
Width
23.63" (60 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
23.5" (60 cm)
Depth with Handle
25.5" (65 cm)
Depth with door at 90(degree)
45.75" (116 cm)
Capacity
3.4 cu.ft. (96 L)
Bottles
46 bottles
Defrost Type
Automatic
Door
Glass/SS
Cabinet
Stainless Steel
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Energy Usage/Year
405.0kWh/year
Other Energy Info
Amps
2.05
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
229.0 lbs. (104 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Number of Zones
2
Door Swing
RHD
Reversible
Yes
Shelf Type
Wire
Shelf Qty
6
Thermostat Type
Digital
Interior Light
Yes
Fan Type
Interior and Exterior
Refrigerant Type
R600a
Interior Height 1
11.88" (30 cm)
Interior Width 1
20.5" (52 cm)
Interior Depth 1
18.0" (46 cm)
Interior Height - Drawer 1
9.25" (23 cm)
Interior Width - Drawer 1
17.25" (44 cm)
Interior Depth - Drawer 1
15.5" (39 cm)
Interior Height - Drawer 2
10.0" (25 cm)
Interior Width - Drawer 2
17.25" (44 cm)
Interior Depth - Drawer 2
15.5" (39 cm)
Temperature Range
Interior Height 2
11.63" (30 cm)
Interior Width 2
20.5" (52 cm)
Interior Depth 2
18.0" (46 cm)
GTIN
EAN
UPC
Front-breathing design allows this unit be built in for added space savings
Provides a full display of the interior, with two levels of glass for added protection
Single-piece door trim offers a more deluxe look
Solid stainless steel handles 1 in diameter afford style to any setting
Lower zone for reds has a temperature range of 50 F to 64 F; Upper zone stores whites and sparkling wine between 41 F and 50 F