SKU: SPR196OS24
  • Width: 23.75"
  • Height: 34.25"
  • Depth: 19.00"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 3.13 cu. ft.
  • Defrost: Automatic
  • Type: Built-In/Freestanding
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Counter Depth: No
  • Refrigerator Capacity: 3.13 cu. ft.
  • Number of Shelves: 3
  • Outdoor Use: Yes
  • Style: Compact/Undercounter
Summit |Authorized Dealer
In Stock
Specifications
Nominal Height
35.0" (89 cm)
Height of Cabinet
34.25" (87 cm)
Nominal Width
24.0" (61 cm)
Width
23.75" (60 cm)
Nominal Depth
18.0" (46 cm)
Depth
17.25" (44 cm)
Depth with Handle
19.0" (48 cm)
Depth with door at 90(degree)
35.0" (89 cm)
Capacity
3.13 cu.ft. (89 L)
Defrost Type
Automatic
Door
Stainless Steel
Cabinet
Stainless Steel
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Energy Usage/Year
259.0kWh/year
Amps
1.3
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Door Swing
RHD
Reversible
No
Shelf Type
Glass
Shelf Qty
3
Adjustable Shelves
Yes
Thermostat Type
Dial
Fan Type
Interior
Refrigerant Type
R600a
Refrigerant Amount
0.88oz.
High Side PSI
320.0
Low Side PSI
120.0
Level Legs Qty
4
Interior Light
Yes
Temperature Range
34 to 50 F
Sound Level
33.4 dB
Interior Height 1
29.0" (74 cm)
Interior Width 1
4.25" (11 cm)
Interior Depth 1
12.75" (32 cm)
Interior Height
29.0" (74 cm)
Interior Width
16.0" (41 cm)
Interior Depth
12.75" (32 cm)
Compressor Step Height
7.0" (18 cm)
Compressor Step Width
16.0" (41 cm)
Compressor Step Depth
6.25" (16 cm)