SKU: SGWOGD30
  • Style: Single
  • Fuel Type: Gas
  • Width: 29.50"
  • Height: 27.00"
  • Depth: 22.63"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 3.00 cu. ft.
  • Downdraft Ventilation: No
  • Self-Clean: No
  • Convection: Yes
  • Hidden Bake Element: No
  • Proof Mode: No
Summit |Authorized Dealer
Pre-Order
PRODUCT DESCRIPTION
Summit's Made In Italy cooking lineup combines user-friendly function, elegant style, and lasting durability to create the ultimate luxury for home kitchens. Model SGWOGD30 is a 30" wide gas wall oven designed for installation in 26 5/8" H x 28" W x 24" D wall cutouts. The exterior is fully constructed from stainless steel in a brushed horizontal grain, with a thick towel bar handle and modern oversized knobs to create a statement look. The extra large glass oven window and interior light ensure you have a full view inside the oven when cooking. The manifold includes a digital clock with a countdown timer for additional convenience. Inside, the SGWOGD30 features porcelain construction to hold up to everyday use. Three adjustable shelves can be positioned on five glides. We also include a broiler tray with a removeable metal grate. The powerful 12,000 BTU oven includes settings to bake and broil, with a convection fan that can be used with either function to ensure even heating on your dishes. The SGWOGD30 ships preset for natural gas but includes an LP conversion kit to adjust to propane connections. This unit utilizes spark ignition and features a pre-installed cord with a 3-prong plug. The regulator is included. With its versatile functions and stunning design, the SGWOGD30 brings European elegance to the home. Matching Italian gas cooktops are also available in 24", 30", and 36" sizes. Browse the full Summit assortment to explore your options.
Specifications
Nominal Height
27.0" (69 cm)
Height of Cabinet
27.0" (69 cm)
Nominal Width
30.0" (76 cm)
Width
29.5" (75 cm)
Nominal Depth
23.0" (58 cm)
Depth
22.63" (57 cm)
Depth with Handle
24.63" (63 cm)
Depth with door at 90(degree)
39.75" (101 cm)
Capacity
3.0 cu.ft. (85 L)
Door
Stainless Steel
Cabinet
Stainless Steel
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Amps
15.0
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
144.0 lbs. (65 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
UPC
Ignition
Spark
LP Convertible
Yes
Oven Capacity
3.0
Controls
Dial
Oven Light
Yes
Cooking Timer
Cleaning Type
Manual
Oven Rack Qty
3
Oven Window
Interior Height
13.75" (35 cm)
Interior Width
23.0" (58 cm)
Interior Depth
16.0" (41 cm)
Cutout Height
26.63" (68 cm)
Cutout Width
28.0" (71 cm)
Cutout Depth
24.0" (61 cm)
GTIN
EAN
UPC
Designed and manufactured in Italy for Summit
Professional style built to last with brushed stainless steel construction on the door and manifold
Solid tube handle in brushed stainless steel for a luxury look and strong grip
Unit comes set for natural gas but ships with an LP kit for easy conversion to propane connections
Extra wide glass window provides a full view of your cooking
Stays on during the bake and broil process so you can observe your cooking progress at a glance
Broiler is located inside main cavity and can be accessed easily with its knob control
12,000 BTU oven offers endless cooking possibilities
Durable construction built to last
Includes three slide-out shelves with five positions to best accommodate a variety of dish sizes
Porcelain tray with removable metal grate
Conveniently located in the center of the control panel
Pre-installed cord with a 3-prong plug included
Automatically turns gas off if flame is extinguished
Deluxe design for wall installation in 26 5/8" H x 28" W x 24" D cutouts