SKU: SEW24SSX
  • Fuel Type: Electric
  • Style: Single
  • Width: 23.50"
  • Height: 23.50"
  • Depth: 22.88"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 2.50 cu. ft.
  • Self-Clean: No
  • Convection: Yes
  • Hidden Bake Element: No
  • Proof Mode: No
Summit |Authorized Dealer
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
Summit helps enhance smaller kitchen functionality with fully featured electric wall ovens specially sized for 24" x 24" spaces. The SEW24SSX is a 220V electric wall oven with convection designed for built-in installation in 23.6" H x 22" W x 24.7" D cutouts. When installed at the proper height, this unit is compliant with ADA guidelines for user accessibility. Brushed stainless steel look trim, a black glass window, and a digital control panel create a modern look, with a professional handle for added style. Inside, the SEW24SSX includes an oven light for easier monitoring of your cooking. Two heavy-duty gliding wire racks with brakes can sit at five rack positions to better accommodate different-sized dishes. We also include a full-width drip pan that can be used for broiling. The flat bottom can hold larger cookware or full-sized meals (such as turkeys) to maximize capacity. This unit has a removable oven door for easier cleaning and maintenance. The SEW24SSX offers a range of heating functions to cover virtually all of your cooking needs. The digital control panel is easy to program, with specialty settings for baking, grilling/broiling, defrosting (fan only), convection baking, and true convection. This unit also includes a concealed bottom heater function which is ideal for keeping cooked food warmed until ready to serve (default temperature is 350(degree)F but can be adjusted between 150-500(degree)F). The programmable timer makes it easy to manage your meal planning, with an audible alert when the cooking duration is finished. Safety features include programming options that allow you to set a child lockout. With its advanced features, modern style, and ideal size, the SEW24SSX is the perfect choice for space-challenged kitchens looking to maintain full cooking capacity in a slimmer footprint. For compatible cooktops, browse the full Summit selection. NOTE: All wiring and electrical connections should be installed to local code. This is a 208-240V wall oven and requires professional installation.
Specifications
Nominal Height
24.0" (61 cm)
Height of Cabinet
23.5" (60 cm)
Nominal Width
24.0" (61 cm)
Width
23.5" (60 cm)
Depth
22.88" (58 cm)
Depth with Handle
24.63" (63 cm)
Depth with door at 90(degree)
40.0" (102 cm)
Capacity
2.5 cu.ft. (71 L)
Door
Glass/SS
Cabinet
US Electrical Safety
CSA
Amps
20.0
Voltage/Frequency
220 V AC/60 Hz
Weight
83.5 lbs. (38 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
UPC
Controls
Digital
Oven Light
Yes
Cooking Timer
Yes
Digital Clock
Temperature Range
150-500(degree)F
Cleaning Type
Manual
Oven Rack Qty
2
Oven Window
Interior Height
13.25" (34 cm)
Interior Width
17.5" (44 cm)
Interior Depth
15.75" (40 cm)
Cutout Height
23.6" (60 cm)
Cutout Width
22.0" (56 cm)
Cutout Depth
24.7" (63 cm)
GTIN
EAN
UPC
Spacious 2.5 cu.ft. interior to fit an assortment of medium to large dishes
Easy-to-use touch controls offer intuitive cooking
A concealed lower element can be used to keep cooked food warmed within 150-500(degree)F
No-heat function will let the fan run for quicker and efficient thawing of frozen foods
Programmable timer function lets you schedule your cooking to run for up to 9 hours
Door is constructed from brushed stainless steel for modern luxury built to last
Large window made from double pane tempered glass makes it easy to monitor your cooking
Automatically illuminates when the oven door is open for easier cooking
Oven interior features solid porcelain construction for long-lasting durability and easy cleaning
Clear digital display for easy cooking
Temperature will be shown in Fahrenheit, but can be switched to Celsius through the control panel
The control panel can be locked from use to prevent unsupervised access
Full-width porcelain rack included
Requires professional hardwired installation (cord not included)
Electric wall oven sized for 23.6" H x 22" W cutouts