SKU: FF1DSS24
  • Style: Drawers/Drawer
  • Type: Built-In
  • Width: 23.50"
  • Height: 24.38"
  • Depth: 17.75"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 1.60 cu. ft.
  • Defrost: Frost-Free
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Counter Depth: Yes
  • Refrigerator Capacity: 1.6 cu. ft.
Summit |Authorized Dealer
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
Summit offers a quality line of commercially approved drawer refrigerators fully featured for indoor or outdoor use. The FF1DSS24 is a single drawer all-refrigerator that meets NSF-7 and UL-471 commercial standards and is also approved for residential settings. Its front-breathing design allows built-in installation, while the fully finished black cabinet also enables freestanding use. The cabinet is sized at 21.5" wide, with an oversized pre-installed stainless steel front drawer panel to cover traditional 24" wide openings. The drawer front can be customized with an overlay panel (not included) to match or accent an existing cabinetry design (recommended panel dimensions: 15.6" H x 21.4-24" W at 3/4" maximum thickness). Inside, the FF1DSS24 has a 1.6 cu.ft. capacity to accommodate your storage needs. Frost-free operation with fan-forced cooling ensures even temperature distribution with minimal user maintenance. A digital thermostat, located atop the refrigerator drawer, makes it easy to manage the temperature, with an LED display that can be read in Celsius or Fahrenheit. Two removable dividers let you separate the drawer into one, two, or three zones to easily accommodate a variety of sizes. LED lighting affords a convenient view of store contents, while a child lock will disable the digital controls after two minutes of inactivity to prevent accidental adjustments. Additional features include audible alarms for high-temperature fluctuations and open drawer alerts, while a temporary memory function helps to recover all settings in the event of power loss. The Sabbath Mode setting disables certain electrical features during periods of religious observance. With its fully-featured, weatherproof design, the FF1DSS24 is the perfect cooling compartment or beverage holder in home kitchens, as well as hotel spaces, foodservice areas, and more. For this unit sized to fit 21" wide spaces, see the FF1DSS. Note: This unit ships with a polycarbonate strip over the control panel to protect it from the elements. If installing this drawer in outdoor kitchens, keep the cover in place.
Specifications
Nominal Height
18.0" (46 cm)
Height of Cabinet
17.75" (45 cm)
Nominal Width
24.0" (61 cm)
Width
23.5" (60 cm)
Nominal Depth
23.0" (58 cm)
Depth
22.88" (58 cm)
Depth with Handle
24.38" (62 cm)
Depth with door at 90(degree)
36.13" (92 cm)
Capacity
1.6 cu.ft. (45 L)
Defrost Type
Frost-Free
Door
Stainless Steel/Panel-Ready
Cabinet
Black
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Sanitation
ETL-S
Energy Usage/Year
273.0kWh/year
Amps
1.0
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
63.0 lbs. (29 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Sabbath Mode
Yes
Door Swing
Drawer
Reversible
No
Thermostat Type
Digital
Fan Type
Interior and Exterior
Refrigerant Type
R600a
Refrigerant Amount
0.78oz.
High Side PSI
270.0
Low Side PSI
105.0
Level Legs Qty
4
Interior Light
Yes
Temperature Range
36 to 43 F
Sound Level
33.3 dB
Interior Height
13.0" (33 cm)
Interior Width
16.0" (41 cm)
Interior Depth
11.5" (29 cm)
Compressor Step Height
7.0" (18 cm)
Compressor Step Width
16.0" (41 cm)
Compressor Step Depth
1.0" (3 cm)
GTIN
EAN
UPC
ETL-S listed to NSF-7 standard and meets UL-471 for use in commercial settings
Front-breathing design allows you to build the drawer into cabinetry
Minimum user maintenance with a fully no-frost operation system
Two dividers make it simple to organize the drawer interior
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled
Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
A sleek stainless steel handle adds an elegant touch to any setting
Audible alarm will sound if the drawer is left open longer than one minute
Runs at under 34 dB for a quiet performance in any setting
Disables digital controls after two minutes of activity for added safety
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Note: cabinet is sized at 21.5" wide, with the oversized stainless steel front panel to cover 24" wide openings
Drawer accepts an overlay panel to let you seamlessly blend the unit into an existing cabinetry design (panel dimensions: 15.6" H x 21.4" up to 24" W at 3/4" maximum thickness)