SKU: CSD2B230
  • Fuel Type: Electric
  • Width: 11.25"
  • Height: 4.13"
  • Depth: 20.00"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Downdraft Ventilation: No
  • Style: Radiant Coil
  • Type: Drop-In
Summit |Authorized Dealer
In Stock
Sign in / Sign up to earn 360 points (
Estimates for:
Protect Your Item
PRODUCT DESCRIPTION
Summit's selection of electric cooktops offers the perfect fit for every application. Sized at 12" wide, the CSD2B230 is a 230V cooktop with two solid disk elements. The surface comes in brushed stainless steel for an attractive look built to last. The rear 2000W burner is sized with an 8" diameter to fit large cookware, while the front 1000W 6" element accommodates most general heating needs. The solid disk elements are constructed from cast iron, ensuring extreme durability. These elements also retain heat longer than traditional coil or glass top surfaces, making them ideal for keeping the contents in your pots and pans warmer before serving. Even heat distribution helps to improve your cooking results. This unit includes upfront push-to-turn knobs and an "on" indicator light for each burner for added safety. With its modern style and durable design, the CSD2B230 is a great choice for hotels, mobile homes, tiny houses, and other small kitchens with specific cooking needs. This is a 230V cooktop that requires professional installation. For a 4-burner version, see the CSD4B24.
Specifications
Nominal Height
4.13" (10 cm)
Height of Cabinet
4.13" (10 cm)
Nominal Width
12.0" (30 cm)
Width
11.25" (29 cm)
Nominal Depth
20.0" (51 cm)
Depth
20.0" (51 cm)
Cabinet
Stainless Steel
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Amps
12.5
Voltage/Frequency
230 V AC/60 Hz
Weight
13.0 lbs. (6 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
UPC
Heating Type
Radiant
Surface
Stainless Steel
Element Type
Cast Iron
Number of Elements
2
Controls
Dial
Countertop Cutout Height
5.0" (13 cm)
Countertop Cutout Width
10.5" (27 cm)
Countertop Cutout Depth
19.25" (49 cm)
Power Source
230V
Element #1 Size
6.0" (15 cm)
Element #1 Wattage
1000.0
Element #2 Size
8.0" (20 cm)
Element #2 Wattage
2000.0
Power Cord Included
No
GTIN
EAN
UPC
Solid metal elements hold up to heavy duty use
Front element offers 1000W of cooking power to accommodate most heating needs