SKU: CSD2B115
  • Fuel Type: Electric
  • Width: 11.25"
  • Height: 4.13"
  • Depth: 20.00"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: Yes
  • Downdraft Ventilation: No
  • Style: Hot Plate
  • Type: Drop-In
Summit |Authorized Dealer
In Stock
Sign in / Sign up to earn 340 points (
Estimates for:
Protect Your Item
PRODUCT DESCRIPTION
Summit's selection of electric 115V cooktops offers the perfect fit for every application, including our unique line of solid disk elements designed for maximum durability. Sized at 12" wide, the CSD2B115 is a 115V cooktop with two solid disk elements. The pre-installed power cord includes a right angle 3-prong plug for easy installation in common cutouts sized at 10 1/2" W x 19 1/4" D. Upfront push-to-turn knobs meet ADA guidelines for user accessibility while also ensuring maximum safety. This cooktop surface comes in brushed stainless steel for an attractive look built to last. The rear 900W burner is sized with an 8" diameter to fit large cookware, while the front 500W 6" element accommodates smaller pots and pans. The solid disk elements are constructed from cast iron, ensuring extreme durability. These elements also retain heat longer than traditional coil or glass top surfaces, making them ideal for keeping the contents in your pots and pans warmer before serving. Even heat distribution helps to improve your cooking results. With its modern style and durable design, the CSD2B115 is a great choice for hotels, mobile homes, tiny houses, ADUs, temporary housing, and other small kitchens with specific cooking needs. Additional 115V cooktops are available in coil, radiant, and induction style, as well as 230V solid disk cooktops in 2 and 4-burner configurations. Browse the full Summit line to find the perfect choice for your kitchen.
Specifications
Nominal Height
4.13" (10 cm)
Height of Cabinet
4.13" (10 cm)
Nominal Width
12.0" (30 cm)
Width
11.25" (29 cm)
Nominal Depth
20.0" (51 cm)
Depth
20.0" (51 cm)
Cabinet
Stainless Steel
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Amps
12.5
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
13.0 lbs. (6 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
UPC
Heating Type
Radiant
Surface
Stainless Steel
Element Type
Cast Iron
Number of Elements
2
Controls
Dial
Countertop Cutout Height
5.0" (13 cm)
Countertop Cutout Width
10.5" (27 cm)
Countertop Cutout Depth
19.25" (49 cm)
Power Source
115
Element #1 Size
6.0" (15 cm)
Element #1 Wattage
500.0
Element #2 Size
8.0" (20 cm)
Element #2 Wattage
900.0
Power Cord Included
Yes
GTIN
EAN
UPC
Designed for use with 110-120V / 20 amp connections
Pre-installed 115V cord with 3-pronged plug for easier setup
Solid metal elements hold up to heavy duty use
Front element offers 500W of cooking power to accommodate most heating needs
Fully sealed cast iron elements offer easier cleanup than traditional coil elements
Surface is made from stainless steel for an attractive and easy to clean look
Knobs require a small amount of force to help prevent accidents
Operating indicators light up to show which burner is in use
Slight indent helps to contain spills and protect adjacent countertops
Compliant with the latest UL 858 safety standards
Upfront controls and easy-to-operate knobs offer easier accessibility
12" wide 115V cooktop with two solid disk heating elements
Rear 900W burner with wide 8" diameter is ideal for heating larger cooking vessels