SKU: CL24BV1CSS
  • Width: 23.38"
  • Height: 33.75"
  • Depth: 22.88"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 4.73 cu. ft.
  • Defrost: Automatic
  • Type: Built-In
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Refrigerator Capacity: 4.73 cu. ft.
  • Number of Shelves: 3
Summit |Authorized Dealer
Pre-Order
PRODUCT DESCRIPTION
Summit's collection of premium built-in undercounter beverage centers brings full functionality, convenience, and elevated style to kitchens and home bars. Summit's CL24BV1CSS is a 24" wide beverage center designed for residential use, with 4.73 cu. ft. of storage space. The front-breathing system allows built-in installation, while the fully finished stainless steel wrapped cabinet cabinet also allows freestanding use. Seamless, stylish stainless steel trim blends smoothly into the reversible double pane tempered glass door for an elevated look, with a professional stainless steel handle included. This unit has a sealed rear and right-angle cord for a better fit. The fully articulating European-style hinge design ensures a smoother opening. A lock is located in the kickplate for added convenience and security. Inside, model CL24BV1CSS features a stainless steel rear wall for improved durability and sanitation. Fan-forced cooling ensures even temperature distribution and fast temperature recovery. Tri-colored LED lighting featuring amber, blue, and white options offers elegant display conditions with dimmable levels that let you create the perfect presentation. Three glass shelves ensure flexible storage to accommodate any size bottle. The interior includes an angled digital thermostat for increased accessibility, with a readout viewable in Celsius or Fahrenheit. The unit's floor features a dipped flat design to allow you to store certain beverages upright. Additional features include a user-reversible door, a sabbath mode for observance periods, and a temperature memory function to restore the set temperature during power loss. A built-in alarm audibly warns if the door is left ajar or if the unit rises or falls out of the recommended temperature. Note: This unit comes with an anti-tip bracket that should be installed to help prevent tipping of the unit for added safety. Uniquely styled and fully featured, the CL24BV1CSS brings true convenience to kitchen or bar spaces. For this unit in a 15" width, see model CL156BV1CSS. Create a matching set by pairing this with our 24" wide wine cellar, model CL244WC2CSS, or our 15" wide wine cellar, model CL155WC1CSS. Explore all of Summit's beverage centers and wine cellars at summitappliance.com
Specifications
Nominal Height
34.0" (86 cm)
Height of Cabinet
33.75" (86 cm)
Nominal Width
24.0" (61 cm)
Width
23.38" (59 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
22.88" (58 cm)
Depth with Handle
24.63" (63 cm)
Depth with door at 90(degree)
46.63" (118 cm)
Capacity
4.73 cu.ft. (134 L)
Defrost Type
Automatic
Door
Glass
Cabinet
Stainless Steel
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Sanitation
ETL-S
Energy Usage/Year
280.0kWh/year
Amps
3.0
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
117.0 lbs. (53 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Sabbath Mode
Yes
Door Swing
RHD
Reversible
Yes
Shelf Type
Glass
Shelf Qty
3
Adjustable Shelves
Thermostat Type
Digital
Fan Type
Interior and Exterior
Refrigerant Type
R600a
Refrigerant Amount
1.38oz.
Interior Light
Temperature Range
36(degree)F to 43(degree)F
Sound Level
32.3 dB
Interior Height 1
3.75" (10 cm)
Interior Width 1
19.25" (49 cm)
Interior Depth 1
5.0" (13 cm)
Interior Height
26.0" (66 cm)
Interior Width
19.25" (49 cm)
Interior Depth
17.0" (43 cm)