SKU: BIM26H34IF
  • Width: 14.88"
  • Height: 31.75"
  • Depth: 21.38"
PRODUCT DESCRIPTION
Summit combines convenience and luxury to craft the BIM26H34IF - an undercounter icemaker finished in complete 304-grade stainless steel. Sized at just under 15" wide, the BIM26H34IF features a front-breathing design for built-in installation but also has a fully finished cabinet to allow freestanding use. With a height of 34", Summit designed this icemaker to be compatible with standard counters. This unit can be lowered just under 32" to fit ADA-compliant spaces. A smaller kickplate is included for a streamlined and cohesive look. This model features a panel-ready door with an integrated stainless steel frame that lets you install your own overlay panel and handle to match or complement surrounding cabinetry (recommended panel dimensions: 27 9/16" H x 14 13/16" W at 3/4" thick). The sealed back design allows more flush installation. An optional water filter is included and designed to be mounted in the rear. A look inside the BIM26H34IF shows it can produce 25 lbs of crescent-shaped ice daily. The static manual defrost cooling system allows ice to stay solid longer. No drain or pump is required, offering more placement flexibility. For optimal convenience, Summit has pre-installed the connection hose. Plus, this icemaker comes with a removable ice bucket, ice scoop, and a holder for the scoop. With its customizable exterior, stainless steel cabinet, and low maintenance design, the BIM26H34IF drain-free icemaker is a great way to finish any undercounter kitchen space and allows you to maintain an entire supply of ice with less waste.
Specifications
Nominal Height
34.0" (86 cm)
Height of Cabinet
34.0" (86 cm)
Nominal Width
15.0" (38 cm)
Width
14.88" (38 cm)
Nominal Depth
21.0" (53 cm)
Depth
20.13" (51 cm)
Depth with door at 90(degree)
34.38" (87 cm)
Door
Panel-Ready
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
65.0 lbs. (29 kg)
Interior Height
15.88" (40 cm)
Interior Width
11.88" (30 cm)
Interior Depth
12.38" (31 cm)
This unit can be lowered just under 32", with a smaller kickplate included for a seamless aesthetic