SKU: BIM26H34
  • Width: 14.88"
  • Height: 34.00"
  • Depth: 19.38"
  • Type: Freestanding
  • Style: Undercounter
PRODUCT DESCRIPTION
Summit combines convenience and luxury to craft the BIM26H34 - an undercounter icemaker finished in complete 304-grade stainless steel. Sized at just under 15" wide, the BIM26H34 features a front-breathing design for built-in installation but also has a fully finished cabinet to allow freestanding use. With a height of 34", Summit designed this icemaker to be compatible with standard counters. This unit can be lowered just under 32" to fit ADA-compliant spaces. A smaller kickplate is included for a streamlined and cohesive look. The cabinet and user-reversible door also feature a stainless steel finish for a professional style built to last, paired with a sleek handle mounted horizontally to finish the look. There s a sealed back to allow more flush installation. An optional water filter is included and designed to be mounted in the rear. A look inside the BIM26H34 shows it can produce 25 lbs of crescent-shaped ice daily. The static manual defrost cooling system allows ice to stay solid longer. No drain or pump is required, offering more placement flexibility. For optimal convenience, Summit has pre-installed the connection hose. Plus, this icemaker comes with a removable ice bucket, ice scoop, and a holder for the scoop. With its complete stainless steel construction and low maintenance design, the BIM26H34 is a great way to finish any undercounter kitchen space and allows you to maintain an entire supply of ice with less waste. This icemaker can become an ADA-compliant model. Alternative units are also available in different sizes, colors, and makes. Browse the full Summit product line to explore your options.
Specifications
Nominal Height
34.0" (86 cm)
Height of Cabinet
34.0" (86 cm)
Nominal Width
15.0" (38 cm)
Width
14.88" (38 cm)
Nominal Depth
20.0" (51 cm)
Depth
19.38" (49 cm)
Depth with Handle
21.38" (54 cm)
Depth with door at 90(degree)
33.63" (85 cm)
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
61.0 lbs. (28 kg)
Interior Height
15.88" (40 cm)
Interior Width
11.88" (30 cm)
Interior Depth
12.38" (31 cm)
Customizable height allows installation under lower ADA-compliant counters
Horizontally mounted towel bar style handle in stainless steel
This unit can be lowered just under 32", with a smaller kickplate included for a seamless aesthetic