SKU: BIM26H32IF
  • Width: 14.88"
  • Height: 31.75"
  • Depth: 21.38"
PRODUCT DESCRIPTION
Summit combines convenience and luxury to craft the BIM26H32IF - an undercounter icemaker finished in complete 304-grade stainless steel. Sized at just under 15" wide, the BIM26H32IF features a front-breathing design for built-in installation but also has a fully finished cabinet to allow freestanding use. With a height just under 32", Summit designed this icemaker to be compatible with ADA-compliant counters. This unit can be raised to 34". A taller kickplate is included for a streamlined and cohesive look. This model features a panel-ready door with an integrated stainless steel frame that lets you install an overlay panel and handle to match or complement surrounding cabinetry (recommended panel dimensions: 27 9/16" H x 14 13/16" W at 3/4" thick). The sealed back design allows more flush installation. An optional water filter is included and designed to be mounted in the rear. A look inside the BIM26H32IF shows it can produce 25 lbs of crescent-shaped ice daily. The static manual defrost cooling system allows ice to stay solid longer. No drain or pump is required, offering more placement flexibility. For optimal convenience, Summit has pre-installed the connection hose. Plus, this icemaker comes with a removable ice bucket, ice scoop, and a holder for the scoop. With its customizable exterior, stainless steel cabinet, and low maintenance design, the BIM26H32IF drain-free icemaker is a great way to finish any undercounter kitchen space and allows you to maintain an entire supply of ice with less waste. This icemaker is an ADA-compliant model. Alternative units are also available in different sizes, colors, and makes. Browse the full Summit product line to explore your options.
Specifications
Nominal Height
32.0" (81 cm)
Height of Cabinet
31.75" (81 cm)
Nominal Width
15.0" (38 cm)
Width
14.88" (38 cm)
Nominal Depth
21.0" (53 cm)
Depth
20.13" (51 cm)
Depth with door at 90(degree)
34.38" (87 cm)
Door
Panel-Ready
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
65.0 lbs. (29 kg)
Interior Height
15.88" (40 cm)
Interior Width
11.88" (30 cm)
Interior Depth
12.38" (31 cm)
31.75" height allows installation under lower ADA-compliant counters
This unit can be raised to 34", with a taller kickplate included for a seamless aesthetic