SKU: BIM18SSADA
  • Width: 17.75"
  • Height: 31.38"
  • Depth: 25.75"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • ADA Compliant: Yes
  • Total Capacity: 2.70 cu. ft.
  • Defrost: Frost-Free
  • Type: Freestanding
Summit |Authorized Dealer
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
Summit brings convenient luxury under the counter with built-in icemakers uniquely sized for use in ADA compliant settings. Sized just under 18 inches wide and 32 inches high, the BIM18SSADA is ideal for installation under lower counters following ADA compliant guidelines. The 304 grade stainless steel wrapped door is user-reversible to best fit your setting. We include a pro style handle and front-mounted keyed lock for optional security. No drain or pump is required for use, offering more flexibility in where you place the unit. Inside, the BIM18SSADA can produce and hold 8 lbs. of crescent-shaped ice cubes in the removable bucket. Additional chrome shelves allow you to store other frozen items as needed. This unit utilizes frost-free operation to help reduce user maintenance. With its ideal size and user-friendly design, the BIM18SSADA is a great solution to keeping a steady supply of ice on hand in ADA compliant kitchen spaces. Matching 18 inch wide refrigerators, beverage centers, and wine cellars are also available. Browse our website to explore our complete selection.
Specifications
Nominal Height
32.0" (81 cm)
Height of Cabinet
31.38" (80 cm)
Nominal Width
18.0" (46 cm)
Width
17.75" (45 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
24.0" (61 cm)
Depth with Handle
25.75" (65 cm)
Depth with door at 90(degree)
40.0" (102 cm)
Capacity
2.7 cu.ft. (76 L)
Defrost Type
Frost-Free
Door
Stainless Steel
Cabinet
Black
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Amps
1.1
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
82.0 lbs. (37 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Door Swing
RHD
Reversible
Yes
Daily Ice Production
8.0 lbs. (4 kg)
Ice Storage Capacity
8.0 lbs. (4 kg)
Ice Shape
Crescent
Number of Ice Cube Sizes
1
Interior Light
Yes
Fan Type
Interior and Exterior
Refrigerant Type
R600a
Refrigerant Amount
1.06 oz.
High Side PSI
270.0
Low Side PSI
103.0
Interior Height
23.5" (60 cm)
Interior Width
12.75" (32 cm)
Interior Depth
16.75" (43 cm)
Compressor Step Height
4.5" (11 cm)
Compressor Step Width
12.75" (32 cm)
Compressor Step Depth
4.5" (11 cm)
Level Legs
4
Temperature Range
-22 to 14 F
GTIN
EAN
UPC
Make the best use of space by installing your appliance under the counter
Convenient design allows more flexibility in positioning the unit
Makes and stores up to 8 lbs. of crescent cubes
Fully wrapped in stainless steel for a professional look
Keyed lock for a secure interior (2 keys included)
Bucket can be removed for fast and easy cleaning
Electronic controls for precise temperature management.
Temperature readout can be shown in Celsius or Fahrenheit
Eliminates the need to manually defrost the interior
Adjustable chrome shelves included to accommodate additional items
User-reversible door swing for added flexibility
Stainless steel handle completes the professional look
Space saving design with easier cleanability
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Sized just under 32" high for installation under lower ADA compliant counters