SKU: ALFD24WBVCSS
  • Width: 23.38"
  • Height: 32.00"
  • Depth: 24.63"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: Yes
  • Total Capacity: 4.60 cu. ft.
  • Defrost: Automatic
  • Type: Built-In/Freestanding
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Freezer Capacity: 4.6 cu. ft.
  • Number of Shelves: 8
  • Style: Compact/Glass Door/Undercounter/Dual Zone
Summit |Authorized Dealer
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
NOTE: product image may vary slightly from actual product. Summit offers a unique selection of built-in wine and beverage coolers for use in ADA compliant settings, with user-friendly features and luxury design. Sized with a convenient 24" footprint, the ALFD24WBVCSS is 32" high, allowing it to fit under lower ADA compliant counters. Adjustable leveling legs let you raise the height up to 33.5" for added versatility. The front-breathing system allows built-in installation, while the fully finished cabinet also allows freestanding use. This model has a French door swing, with two double pane tempered glass doors in a seamless stainless steel trim. Each door includes a front lock and pro style handle in brushed stainless steel. For added luxury, the ALFD24WBVCSS features a fully wrapped cabinet in 304 grade stainless steel. The ALFD24WBVCSS features two distinct temperature zones to best store beverages and wine at their proper temperatures. The digital temperature controls make it easy to manage the temperature of each compartment, with a readout switchable from Fahrenheit to Celsius at the touch of a button. The left side includes adjustable glass shelves for spill-proof beverage storage and features a 36 to 43 F temperature range. The right compartment includes adjustable wooden shelves in a jet black finish to store red or white wine between 41 and 72 F. LED lighting offers an attractive and energy efficient presentation. This unit is equipped with audible alarms that warn if the doors are opened for over one minute and if the temperature exceeds the recommended range. Sabbath mode allows you to disable certain electrical features during periods of observance. With its unique design and advanced features, the ALFD24WBVCSS offers versatile storage for any undercounter space. Additional ADA compliant choices are available in Summit's line. Browse our website for more information.
Specifications
Nominal Height
32.0" (81 cm)
Height of Cabinet
32.0" (81 cm)
Nominal Width
24.0" (61 cm)
Width
23.38" (59 cm)
Nominal Depth
23.0" (58 cm)
Depth
22.75" (58 cm)
Depth with Handle
24.63" (63 cm)
Depth with door at 90(degree)
33.0" (84 cm)
Capacity
4.6 cu.ft. (130 L)
Bottles
21 bottles
Defrost Type
Automatic
Door
Glass
Cabinet
Stainless Steel
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Amps
1.0
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
105.0 lbs. (48 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Number of Zones
2
Door Swing
French
Reversible
No
Height Adjustable
Yes
Adjustable Shelves
Yes
Shelf Type
Glass and Wood
Shelf Qty
7
Thermostat Type
Digital
Interior Light
Fan Type
Interior and Exterior
Refrigerant Type
R600a
Refrigerant Amount
1.06 oz.
High Side PSI
270.0
Low Side PSI
105.0
Interior Height 1
25.38" (64 cm)
Interior Width 1
8.38" (21 cm)
Interior Depth 1
17.5" (44 cm)
Compressor Step Height
3.5" (9 cm)
Compressor Step Width
8.38" (21 cm)
Compressor Step Depth
5.0" (13 cm)
Level Legs
4
Temperature Range
Beverage zone: 36 to 43(degree)F; Wine zone: 41 to 72 F
Interior Height 2
25.38" (64 cm)
Interior Width 2
8.38" (21 cm)
Interior Depth 2
17.5" (44 cm)
Sound Level
33.3 dB
GTIN
EAN
UPC
Make the best use of space by installing your appliance under the counter
Glass is framed by seamless 304 grade stainless steel
Exterior cabinet features a 304 grade stainless steel wrapped surface
Independent zones let you store beverages in the left compartment and wine in the right
Each door includes a keyed lock for optional security
Wine zone includes size adjustable wooden shelves in a modern jet black finish
Spill-proof glass shelves make it easy to store and display bottles and cans in the beverage zone
Attractive and energy efficient LED lighting offers an elegant presentation
Reduced user maintenance with automatic defrost operation
Internal fans ensure both interiors are evenly cooled from top to bottom
Two side-by-side doors with French door opening
Completes the professional look down to the toe kick
Audibly alerts if the interior temperature rises out of the recommended wine storage range
Audible alarm will sound if the doors are left ajar for over 60 seconds
Allows you to disable certain electrical functions for up to 48 hours for periods of observance
Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
Space saving design with easier cleanability
Door hinge adds no additional height, making it easier to install under a counter
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Leveling legs can raise the unit to up to 33.5" for more standardized counters