SKU: ADRD15PNR
  • Style: Drawers/Drawer
  • Type: Built-In
  • Width: 15.00"
  • Height: 32.00"
  • Depth: 22.50"
  • Energy Star Rated: yes
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: Yes
  • Total Capacity: 2.76 cu. ft.
  • Defrost: Frost-Free
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Counter Depth: Yes
  • Refrigerator Capacity: 2.76 cu. ft.
Summit |Authorized Dealer
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
Summit manufactures an extensive selection of drawer refrigeration for versatile installation indoor or outdoor kitchen spaces, with customizable designs that allow easy integration into any cabinet style. The ADRD15PNR is a two-drawer all-refrigerator sized at 32 inches high for installation under lower ADA compliant counters. We include an extra stainless steel kickplate and leveling legs to raise the height to 34 1/4 inches to suit more standard applications. The front-breathing design and finished cabinet allow for built-in or freestanding use. The drawer fronts are specially designed to accept user-provided overlay panels, allowing you to create a custom look that blends into existing cabinetry (panel dimensions: 14.17" W x 14.88" H at 3/4" thick). The drawers are fully finished in stainless steel. We include two sleek handles for optional use. Complete 304 stainless steel construction inside and out offers durability in a professional look. Soft close glides deliver added safety by preventing the drawers from slamming. Frost-free operation ensures minimum user maintenance inside the 2.8 cu ft. interior. A removable basket provides additional storage options. Additionally, removable drawers provide versatility and easy cleaning of the unit s interior. The LED lighting makes it easy to view stored contents when loading or unloading each drawer. Additional features ensure efficiency and ease of use. These include temperature and open drawer alarms. The digital thermostat and display make it easy to manage the temperature for optimum storage of beverages, produce, and other items. A temperature memory function helps to recover temperature settings in the event of a power loss, while Sabbath Mode disables certain electrical features during periods of religious observance. With is versatile design, the ADRD15PNR is perfect for use in home or commercial settings. This unit is ETL-S listed to NSF-7 standards, and its ENERGY STAR certification assures efficient and environmentally friendly operation.
Specifications
Nominal Height
32.0" (81 cm)
Height of Cabinet
32.0" (81 cm)
Nominal Width
15.0" (38 cm)
Width
15.0" (38 cm)
Nominal Depth
23.0" (58 cm)
Depth
22.5" (57 cm)
Depth with Handle
24.38" (62 cm)
Depth with door at 90(degree)
37.75" (96 cm)
Capacity
2.76 cu.ft. (78 L)
Defrost Type
Frost-Free
Door
Stainless Steel/Panel-Ready
Cabinet
Stainless Steel
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Sanitation
ETL-S
Energy Usage/Year
256.0kWh/year
Amps
1.0
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
78.0 lbs. (35 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Sabbath Mode
Yes
Door Swing
Drawer
Height Adjustable
Yes
Thermostat Type
Digital
Fan Type
Interior and Exterior
Refrigerant Type
R600a
Refrigerant Amount
0.74oz.
High Side PSI
320.0
Low Side PSI
120.0
Level Legs Qty
4
Interior Light
Interior Drawers
Interior Drawers Qty
2
Temperature Range
34 to 43 F
Sound Level
34.2 dB
Interior Height 1
8.13" (21 cm)
Interior Width 1
8.0" (20 cm)
Interior Depth 1
15.25" (39 cm)
Interior Height 2
7.25" (18 cm)
Interior Width 2
8.0" (20 cm)
Interior Depth 2
15.25" (39 cm)
Compressor Step Height
4.25" (11 cm)
Compressor Step Width
8.0" (20 cm)
Compressor Step Depth
5.25" (13 cm)
GTIN
EAN
UPC
Ensures unit runs efficiently with an environmentally friendly performance
ETL-S listed to NSF-7 standards for commercial use
32 height allows for installation within ADA-compliant spaces
Front-breathing design allows the unit to be built-in under counters
Complete 304 grade stainless steel inside and out to ensure lasting durability with a luxurious look
Durable, weatherproof construction designed to hold up to the elements
Stainless steel handles add style to any setting
No-frost operation for minimal user maintenance
Soft LED lighting makes for easy viewing of each drawer s contents
Large display allows for easy readability and unit control
Removable basket included for additional storage convenience
Allows for easy cleaning and organization within the interior of the unit
Alarm alerts you if the unit s temperature goes beyond recommended high and low temperature ranges
Audible alarm sounds if the drawers are left open for more than five minutes
Optional feature disables alarms, interior light, and displays for up to 96 hours
Space-saving plug allows unit to sit flush against the wall
Space-saving and makes for quick cleaning of the unit s exterior
Provides for efficient, even cooling of the entire unit
Unit will retain temperature settings after losing power
Soft-close glides prevent drawers from slamming shut for additional durability and safety
Bracket (included) helps prevent tipping for added safety
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Drawers can be customized with overlay panels sized (at 14.88" H x 14.17" W at 3/4" thick) to match or accent existing cabinetry
Unit can be raised to 34.25", with a taller kickplate included for a seamless look