SKU: ADFD2D24PNR
  • Style: Upright
  • Type: Freestanding
  • Width: 23.38"
  • Height: 32.00"
  • Depth: 24.63"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • ADA Compliant: Yes
  • Total Capacity: 3.50 cu. ft.
  • Defrost: Frost-Free
  • Hinge Side: Right
Summit |Authorized Dealer
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
Summit manufactures an extensive selection of drawer refrigeration for versatile installation indoor or outdoor kitchen spaces, with customizable designs that allow easy integration into any cabinet style. The ADFD2D24PNR is a two-drawer all-freezer sized at 32 inches high for installation under ADA compliant counters. We include an extra stainless steel kickplate and leveling legs to raise the height to 34 1/2 inches to suit more standard applications. The front-breathing design and finished cabinet allow for built-in or freestanding use. The drawers can be customized with overlay panels to match or accent existing cabinetry design, while the stainless steel kickplate and stylish handles complete the look (recommended panel dimensions: 23.34" W x 13.93" D at 3/4" thick). Complete 304 stainless steel construction inside and out offers durability in a professional look. Soft close glides deliver added safety by preventing the drawers from slamming. Frost-free operation ensures minimum user maintenance inside the 3.5 cu ft. interior. Two adjustable dividers allow for flexibility in storage, while the removable basket provides additional storage options. Additionally, removable drawers provide versatility and easy cleaning of the unit s interior. The LED light makes it easy to view stored contents when loading or unloading each drawer. Additional features ensure efficiency and ease of use. These include temperature and open drawer alarms. The digital thermostat and display make it easy to manage the temperature. A temperature memory function helps to recover temperature settings in the event of a power loss, while Sabbath Mode disables certain electrical features for up to 96 hours during periods of religious observance. The ADFD2D24PNR is perfect for use in home or commercial settings. This unit is ETL-S listed to NSF-7 standards, and its ENERGY STAR certification assures efficient and environmentally friendly operation. For a matching refrigerator, see model ADRD24PNR.
Specifications
Nominal Height
32.0" (81 cm)
Height of Cabinet
32.0" (81 cm)
Nominal Width
24.0" (61 cm)
Width
23.38" (59 cm)
Nominal Depth
23.0" (58 cm)
Depth
22.75" (58 cm)
Depth with Handle
24.63" (63 cm)
Depth with door at 90(degree)
37.88" (96 cm)
Capacity
3.5 cu.ft. (99 L)
Defrost Type
Frost-Free
Door
Panel-Ready
Cabinet
Stainless Steel
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Sanitation
ETL-S
Energy Usage/Year
355.0kWh/year
Amps
1.0
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
95.0 lbs. (43 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Door Swing
Drawer
Height Adjustable
Yes
Thermostat Type
Digital
Interior Light
Yes
Fan Type
Interior and Exterior
Refrigerant Type
R600a
Refrigerant Amount
1.79 oz.
High Side PSI
320.0
Low Side PSI
120.0
Level Legs
4
Interior Height - Drawer 1
8.0" (20 cm)
Interior Width - Drawer 1
15.75" (40 cm)
Interior Depth - Drawer 1
14.0" (36 cm)
Interior Height - Drawer 2
8.25" (21 cm)
Interior Width - Drawer 2
15.75" (40 cm)
Interior Depth - Drawer 2
14.0" (36 cm)
Compressor Step Height
4.5" (11 cm)
Compressor Step Width
15.75" (40 cm)
Compressor Step Depth
4.13" (10 cm)
Temperature Range
-11(degree)F to +10(degree)F(-24(degree)C to -12(degree)C)
GTIN
EAN
UPC
Ensures unit runs efficiently with an environmentally friendly performance
Durable, weatherproof construction designed to hold up to the elements
ETL-S listed to NSF-7 standards for commercial use
32 height allows for installation within ADA-compliant spaces
Front-breathing design allows the unit to be built-in under counters
Stainless steel handles add style to any setting
No-frost operation for minimal user maintenance
Soft LED lighting makes for easy viewing of each drawer s contents
Large display allows for easy readability and unit control
Removable basket included for additional storage convenience
Two adjustable dividers provide flexibility when organizing the interior
Allows for easy cleaning and organization within the interior of the unit
Alarm alerts you if the unit s temperature goes beyond recommended high and low temperature ranges
Audible alarm sounds if the drawers are left open for more than five minutes
Optional feature disables alarms, interior light, and displays for up to 96 hours
Flat plug allows unit to sit flush against the wall
Space-saving design with no exposed coils for easier cleanability
Provides for efficient, even cooling of the entire unit
Unit will retain temperature settings after losing power
Soft-close glides prevent drawers from slamming shut for additional durability and safety
Bracket (included) helps prevent tipping for added safety
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
24" wide 3.5 cu.ft. undercounter frost-free freezer with two gliding drawers
Drawers can be customized with overlay panels to match or accent existing cabinetry (panel dimensions: 23.34" W x 13.93" D at 3/4" thick)
Unit can be raised to 34.5", with a taller kickplate included for a seamless look