SKU: RF23DB9900QDAA
MODEL: RF23DB9900QD
Memorial Day Sale
  • Type: Freestanding
  • Style: French Door
  • Width: 35.88"
  • Height: 73.00"
  • Depth: 28.75"
  • Energy Star Rated: yes
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Freezer Capacity: 8.8 cu. ft.
  • Icemaker: Yes
  • Dispenser: Yes
  • Counter Depth: Yes
  • Total Capacity: 22.80 cu. ft.
  • Refrigerator Capacity: 14.0 cu. ft.
  • Number of Shelves: 4
Samsung |Authorized Dealer
In Stock|Only 2 left
Sign in / Sign up to earn 3,195 points (
color: Stainless Steel
Samsung RF23DB9900QD
Samsung RF23DB990012
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Specifications
BESPOKE
Yes
Space Max Technology(TM)
Yes
Family Hub(TM)
Metal Cooling
Ice Maker
Dual Ice Maker
Beverage Center(TM)
FlexZone(TM)
Internal Camera
Wi-Fi Connectivity
Ice/Water Dispenser
Water Only
ENERGY STAR(R) Certified
Auto Open Door
AI Family Hub(TM)+
AI Vision Inside
Bespoke AI
FamilyHub+
Family Hub(TM)+
Freezer Ice Maker
Cubed Ice
Additional Filtered Ice Maker In the Freezer
Yes - dual ice maker in freezer
High-Efficiency LED Lighting
Cooling System
Triple Cooling
Surround Air Flow
Power Freeze and Power Cool Options
Humidity Controlled Crispers
Shelves
Gallon Bins
Stainless Steel Interior Accents
2-Minute Door Alarm
Beverage Station
CoolTight Door
Display Color
Cool White
Filter Indicator
Handles
Recessed
Water Filter
HAF-QIN/EXP
Multi Air Flow
Refrigerant
R600a
Speaker
Wi-Fi Connectivity
Adjustable Shelves
Modern Look Design
Built in Look w/Counter Depth
Tempered Glass Spill Proof Shelves
Flat Doors w/ Smooth Finish
Temperature Range
Fridge : 34 ~ 44 Freezer : -8 ~ 5
AI Home
Triple Cooling
General Feature
4-Door Flex
Color
Stainless Steel
Free Standing
Number of Doors
4
Depth
28 3/4"
AutoFill Water Pitcher
Gallon Bins
2
Gallon Door Bins
Total Bins
6
Fixed Shelves
Foldable Slide-in Shelf
Interior Light
HE LED
Internal Digital Display
Internal Filtered Water Dispenser
Plastic Shelves
No - tempered glass
Shelves
4
Slide-In Shelf
Spill proof shelves
Temperature Sensors
Water and Ice Dispenser
Water Only
Automatic Ice Maker
Showcase Door
FlexZone(TM)
Total Capacity (cu. ft.)
4.4
Shelf
2
Drawers
1
Temperature Zones
-8F - 5F (Freeze) 23F (Soft Freeze) 30F (Meat / Fish) 25F (Fruits / Veggies) 39F (Chill)
Total Ice Storage
6.8 lbs/day
Built-In Automatic Icemaker
Cubed and Crushed Ice
Cubed Ice and Ice Bites
Icemaker
Interior Light
1
Door Bins
3
Freezer Box
Window Size
32"
Window Material
Glass
Display Size
32"
Display Resolution
Full HD (1080x1920)
Display Touch Type
Capacitive touch
Processor
1.8GHz Hexa
RAM
DDR 3GB
Flash Memory
eMMC 16GB
Connectivity
Wi-Fi & Bluetooth
Operating System
Tizen
Speaker
Mic
Camera
USB Port
CEE Rating
E-Star
Energy Consumption
631 kWh/yr
Volt/Amps
115V / 60 Hz
Total Capacity (cu. ft.)
22.8
Refrigerator Capacity (cu. ft.)
14
Freezer Capacity (cu. ft.)
8.8
Ice making capacity
5.1 lbs / day
Fridge-Side Convertible Compartment Capacity
Product Dimensions with Hinges, Handles and Door
35.875" (W) x 73" (H) x 28.75" (D)
Product Dimensions without Hinges and Door
35.875" (W) x 70.75" (H) x 24" (D)
Product Dimensions with Door with Handles
Product Dimensions with Door without Handles
Product Dimensions with Doors Open
35.875" (W) x 73" (H) x 43" (D)
Product Dimensions without Hinges or Handles
35.875" (W) x 70.75" (H) x 28.75" (D)
Product Dimensions without Door without Handles
Shipping Dimensions
38.25" (W) x 78.625" (H) x 30 5/8" (D)
Net Depth with Door Handle
28.75"
Net Height with Hinge
73"
Net Height without Hinge
70.75"
Net Depth w/o Door Handle
28.75"
Depth without Door (in)
24"
Width
Height
73"
Height (decimal)
Width (decimal)
Depth (decimal)
Height (extra)
+ 2 inches for ventillation
Width (extra)
+ 3 inches for open door
Product Weight (lbs.)
Shipping Weight (lbs.)
Shipping Weight
1 Year
1-Year Parts and Labor on Refrigerator
5 Years
10 Years
Ten (10) Years Parts and Five (5) Years Labor on Digital Inverter Compressor
Modern Design
Measure for a perfect fit
Keep your fridge fresh every day
Design a fridge that fits your style
Powerful cooling performance
Retains cold air in the fridge
Fully open your fridge with a light touch
Helps you use up to 10% less household energy 4
Water two ways
Store it all, short and tall.
Digital Inverter Compressor with 10 year warranty
Fridge or freezer, the choice is yours.
Get smart energy savings of up to 10%
Full Depth
Ice your way, cubed or Ice Bites(TM)
Get useful notifications
Counter Depth Fridge Dimensions - 35 7/8" W x 73" H x 28 3/4" D