SKU: NZ30K7880US/AA
MODEL: NZ30K7880US
Memorial Day Sale
1.
Samsung: Gift with Purchase – Get a Free Induction Cookware Set
Offer Expires: 1/1/2026 to 12/31/2026 | Must be postmarked by: 3/31/2027
  • Fuel Type: Electric
  • Width: 30.00"
  • Height: 4.00"
  • Depth: 21.25"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: Yes
  • Cooktop Type: Induction
  • Weight: 49.80 lbs
  • Downdraft Ventilation: No
Samsung |Authorized Dealer
In Stock|Only 2 left
Sign in / Sign up to earn 1,595 points (
color: Stainless Steel
Samsung NZ30K7880US
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Specifications
Flex Zone
Yes
Bluetooth(R)
Yes
Power Boost
Virtual Flame(TM)
ADA Compliant
Wi-Fi Connectivity
Yes + Hood Connection
Wi-Fi & Bluetooth Connected
Glass Ceramic Surface
Color
Stainless Steel
General Feature
Induction
Controls for Cooktop
Touch Control with Magnetic Knob
Cooktop Type
Induction
Total Power
8.6kw
Total Number of Elements
4
Hot Surface Indicator
Residual Heat Indicator
Sync Control
Residual Heat Indicator
Left Front
Flex Zone 1,800W (Boost 2,600W)
Left Rear
Right Front
6" with Virtual Flame(TM) - 1,400W (Boost 1,800W)
Right Rear
7/11" with Virtual Flame(TM) - 3,600W (Boost 4,800W)
Product Weight
49.8 lbs.
Cut-Out Dimensions
28 1/2" W x 4" H x 19 4/7" D
Product Dimensions
30" D x 4" H x 21 1/4" W
Product Width
30"
Height (decimal)
4
Width (decimal)
30
Depth (decimal)
21.25
J.D. Power Awards
GTIN
EAN
UPC
Product Weight
49.8 lbs.
Cut-Out Dimensions
Product Dimensions
Product Width
Height (decimal)
Width (decimal)
Depth (decimal)
21.25
Digital-analog controls
Flex Zone
Bluetooth connected
Free induction cookware set
Power Boost
Wi-Fi connectivity
Wi-Fi & Bluetooth Connected
Yes + Hood Connection
Left Rear
Right Front
Right Rear
Left Front
Controls for Cooktop
Cooktop Type
30" D x 4" H x 21 1/4" W
30"