SKU: NA30N6555TG/AA
MODEL: NA30N6555TG
Memorial Day Sale
  • Fuel Type: Gas
  • Style: Sealed Burner
  • Width: 30.00"
  • Height: 5.50"
  • Depth: 22.33"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: Yes
  • Cooktop Type: Gas
  • Weight: 66.40 lbs
  • Downdraft Ventilation: No
  • Burner Type: Sealed
  • Self-Clean: No
  • Convection: No
  • Hidden Bake Element: No
  • Proof Mode: No
  • Number of Burners: 5
  • Ignition Type: ELECTRONIC
Samsung |Authorized Dealer
In Stock
Sign in / Sign up to earn 699 points (
color: Black Stainless Steel
Samsung NA30N6555TG
Samsung NA30N6555TS
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Specifications
Griddle
Aluminum
Illuminated Knobs
Yes
ADA Compliant
Yes
Wi-Fi Connectivity
Fingerprint Resistant
Sealed Burners
Power Burner
Wok Grate
Color
Fingerprint Resistant Black Stainless Steel
General Feature
Gas
Controls for Cooktop
Weighted Knob
Knob Lighting
Backlit and Indicator
Cooktop Type
Gas
Total Power
56K
Total Number of Burners
5
Left Front
9.5K BTU
Left Rear
9.5K BTU
Right Front
13K BTU
Right Rear
5K BTU (Simmer)
Center
19K BTU (Dual)
Product Weight
66.4 lbs.
Cut-Out Dimensions
28 1/2" W x 3 1/8" H x 19 5/8" D
Product Dimensions
30" W x 5 1/2" H x 22 1/3" D
Product Width
30"
Height (decimal)
5.5
Width (decimal)
30
Depth (decimal)
22.33
Height (extra)
+ 2 inches for ventillation
Width (extra)
+ 3 inches for open door
J.D. Power Awards
GTIN
EAN
UPC
Product Weight
66.4 lbs.
Cut-Out Dimensions
Product Dimensions
Product Width
Height (decimal)
5.5
Width (decimal)
Depth (decimal)
This gas stovetop has 5 burners and is ADA compliant.
Cook with Power
Three Cast-iron Grates
Wi-Fi connectivity
All Shine
Removable Griddle
Recommended by Consumer Reports
This modern, smart 30" gas cooktop with griddle in fingerprint resistant black stainless steel alerts you when the cooktop is in use with distinctive blue LED lights, and the Wi-Fi connectivity lets you control it from anywhere.
Fingerprint Resistant
Know It's On
Power Burner
Sealed Burners
Griddle
Aluminum
Center
19K BTU (Dual)
Right Rear
5K BTU (Simmer)
Right Front
13K BTU
Left Rear
Left Front
Controls for Cooktop
Weighted Knob
Knob Lighting
Backlit and Indicator
Cooktop Type
30" W x 5 1/2" H x 22 1/3" D