SKU: ZVC53DWB1
Memorial Day Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Monogram One For You One For Free
Offer Expires: 1/1/2026 to 12/31/2026
  • Weight: 93.00 lbs
  • Type: Ducted
Monogram |Authorized Dealer
In Stock|Only 1 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 22,000 points (
color: Brass
Monogram ZVC53DWB1
Specifications
Color Finish
Polished Living, Unlacquered Brass Bands will Patina over time
Design Style
Designer Collection
Color Appearance
Brass
Collection
Designer
Labor Warranty
Limited 2-year entire appliance
Warranty Notes
See written warranty for full details
Parts Warranty
Net Weight
93 lb
Overall Depth
25 in
Approximate Shipping Weight
213 lb
Overall Height
34 in
Overall Width
53 in
Product Type
Wall-Mount Hood
Collection
Designer
Required Hood Insert to Purchase
UVC9420SLSS
Net Weight
93 lb
Overall Depth
25 in
Approximate Shipping Weight
213 lb
Overall Height
34 in
Overall Width
53 in