SKU: ZGU30RSLSS
Memorial Day Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Monogram One For You One For Free
Offer Expires: 1/1/2026 to 12/31/2026
  • Fuel Type: Gas
  • Style: Sealed Burner
  • Width: 30.00"
  • Height: 3.25"
  • Depth: 21.00"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Weight: 44.00 lbs
  • Cooking Technology: Natural Gas
  • Cooktop Type: 5 Burners (BR)Continuous Grates
  • Downdraft Ventilation: No
  • Burner Type: Sealed
  • Self-Clean: No
  • Convection: No
  • Hidden Bake Element: No
  • Proof Mode: No
  • Number of Burners: 5
  • Ignition Type: ELECTRONIC
  • Type: Drop-In
Monogram |Authorized Dealer
In Stock|Only 3 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 5,000 points (
color: Stainless Steel
Monogram ZGU30RSLSS
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Precision knobs
With embedded sapphire glass illuminate each knob making it easy to view and select heat settings
Dual-flame stacked burners
Provide complete 140F simmer-to-rapid-boil flexibility on all burners; the burners are sealed to the cooktop for easy cleaning
High-output cooking
Delivered by a 20,000 BTU tri-ring burner, total of 62,000 BTUs
Tri-ring burner
Versatile burner creates 20,000 BTUs of intense heat, perfect for searing, frying and saut(eback)ing
Continuous grates
Designed for even cooking and simple movement of cookware across the surface
Electronic ignition
Ensures a continuous flame and reignites automatically if accidentally extinguished
Heavy-duty, cast-iron griddle
Designed to fit the Monogram gas cooktop
Specifications
Color Appearance
Stainless Steel
Installation
Over Advantium Built-In 120V (BR)Over Single Wall Oven (except Single-Double) (BR)Over Warming Drawer
Control Knobs
Precision Knobs with Embedded Sapphire Glass
Collection
Statement
Parts Warranty
Limited 2-year entire appliance
Warranty Notes
See written warranty for full details
Labor Warranty
Electrical Requirements
120V; 60Hz; 5.0A
Hertz
60
Conversion Kit
Included - Nat. Gas to LP
Cooktop Cleaning
Included
Overall Height
3.25 in
Cutout Depth (in)
19.625
Cabinet Width
30 in
Approximate Shipping Weight
50 lb
Overall Width
30 in
Net Weight
44 lb
Cutout Width (in)
28.5
Overall Depth
21 in
Cooktop Burner Type
5 Sealed
Valves (Degree of Turn)
270
Burner - Right Rear
10,000 BTU Dual
Burner - Right Front
12,000 BTU Dual
Fuel Type
All-Gas (Natural Gas)
Control Location
Front Center
Cooktop Type
5 Burners (BR)Continuous Grates
Ignition System
Direct Electronic Ignition
Burner - Center
20,000 BTU Tri-ring (Brass Cap)
Cooktop Surface
Stainless Steel
Burner - Left Rear
Extra Low Simmer
5
Burner Indicator Light
Yes - in Knob
Automatic Re-Ignition
Yes
Cooktop Burner Grate Material
Cast-Iron; Porcelainized
Collection
Statement
Cooktop Burner Grate Features
Continuous Grates
Griddle
JXGRIDL230 (Included)
140 Deg. Simmer Burner
5
Configuration
5 Sealed Cooktop Burners
Burner - Left Front
Product Type
Cooktop
Dual Flame Stacked Burners
Precision knobs
High-output cooking
Tri-ring burner
Electronic ignition
Heavy-duty, cast-iron griddle
Cooking Technology
Natural Gas
GTIN
EAN
UPC
Overall Height
3.25 in
Cutout Depth (in)
19-5/8
Cabinet Width
30 in
Approximate Shipping Weight
50 lb
Overall Width
30 in
Net Weight
44 lb
Cutout Width (in)
Overall Depth
21 in