SKU: ZEP30FRSS
Memorial Day Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Monogram One For You One For Free
Offer Expires: 1/1/2026 to 12/31/2026
  • Fuel Type: Electric
  • Style: Single
  • Width: 29.75"
  • Height: 19.75"
  • Depth: 29.37"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 1.23 cu. ft.
  • Weight: 133.00 lbs
  • Cooking Technology: Hearth
  • Self-Clean: No
  • Convection: No
  • Hidden Bake Element: No
  • Proof Mode: Yes
Monogram |Authorized Dealer
In Stock|Only 1 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 18,000 points (
color: Stainless Steel
Monogram ZEP30FRSS
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Handcrafted luxury
Flush installation
Offers a look of seamless perfection that installs flush with surrounding cabinetry
Brick oven performance
Electric heating zones
Capacitive touch LCD controls
Allow for easy selection of preset cooking options
Built-in installation
is made possible with a 30"-width cabinet cutout
Integrated oven ventilation system
Allows for simple installation, with no additional ductwork required
Specifications
Total Capacity (cubic feet)
1.23 cu ft
Design Style
Statement Collection
Oven Door Features
Open Window
Color Appearance
Stainless Steel
Installation
Over Warming Drawer
Electrical Requirements
240V/208V; 60Hz; 50A
KW Rating at 240V
12.0
Amp Rating at 208V
50
Amp Rating at 240V
50
KW Rating at 208V
10.4
Hertz
60
Labor Warranty
Limited 2-year entire appliance
Warranty Notes
See written warranty for full details
Parts Warranty
Baking Stone Accessory
Yes
Brass Decorative Strip
Yes
Pizza Turning Peel
Wooden Pizza Peel
Overall Depth
24.5 in
Cabinet Width
30 in
Net Weight
133 lb
Overall Width
29.75 in
Cutout Dimensions (w x h x d) (in.)
29-15/16 x 23-11/16 x 23-1/2
Approximate Shipping Weight
266 lb
Overall Height
23.5625 in
WiFi Connect
Built-In
Fuel Type
Electric
Product Type
Hearth Oven
Cooking Technology
Hearth
Oven Features
Pre-programmed settings (BR)Temperature control (80F - 1300F)
Configuration
Hearth Oven
Oven Control Features
Pizza Timer (BR)Proof Mode (BR)iOS Mobile App
Short Description
30" Flush Hearth Oven
Control Type
7" Full-Color Touch LCD Screen
Connected Capabilities
Handcrafted luxury
Flush installation
Brick oven performance
Electric heating zones
Capacitive touch LCD controls
Built-in installation
GTIN
EAN
UPC
Overall Depth
24.5 in
Cabinet Width
30 in
Net Weight
133 lb
Overall Width
29.75 in
29-15/16 x 23-11/16 x 23-1/2
Approximate Shipping Weight
266 lb
Overall Height
23.5625 in