MODEL: KWTUS7172F
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
  • Width: 23.62"
  • Height: 33.87"
  • Depth: 22.50"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Total Capacity: 4.03 cu. ft.
  • Refrigerator Capacity: 4.03 cu. ft.
  • Number of Shelves: 5
Miele |Authorized Dealer
In Stock
⚡️ 2X reward points available
PRODUCT DESCRIPTION
What's included
Active AirClean filter
White chalk
Specifications
Wine storage unit
Yes
Built-in
Yes
Built-in integrated
Built-in built-under
Door hinge side
right
Convertible hinging
Can be installed side-by-side
Casing color
black
Wine compartment lighting
continuously dimmable LED
Networking with Miele@home
DynaCool
SoftClose door closing damper
Total number of shelves
5
Number of shelves
5
Shelf material
Beechwood
Number of FlexiFrame Wire Racks
4
Number of shelves for crosswise storage
1
NoteBoard
Low-vibration storage
Electronic temperature display and control
FreshTouch
No. of temperature zones
1
Min. temperature setting range in (degree)F ((degree)C)
Max. temperature setting range in (degree)F ((degree)C)
Sabbath mode
Dry back wall
StainlessSteel
ActiveHumidity
Lock function
Acoustic door alarm
Acoustic temperature alarm
Optical door alarm
Optical temperature alarm
Niche width in inches (mm), min.
23 5/8 (600)
Niche width in inches (mm), max.
23 7/8 (604)
Niche height in inches (mm), min.
Niche height in inches (mm), max.
Niche depth in in.(mm)
Appliance width in in.(mm)
Appliance height in in.(mm)
Appliance depth in in.(mm)
Weight in lbs.(kg)
Wine compartment in L
Total usable capacity in cu. ft. (l)
0.75 l Bordeaux bottle capacity (no. of bottles)
44 bottles
Current consumption in milliampere (mA)
Voltage in V
115
Fuse rating in A
10
Number of phases
Frequency in Hz
60
Wire length in ft (m)
Active AirClean filter
White chalk
EAN
GTIN
EAN
UPC
Storage of all bottle sizes/shapes thanks to FlexiFrame
Perfect regulation of humidity with ActiveHumidity
Writing on the wooden shelves on the NoteBoard
UV-resistant insulated glass perfectly protects your wine
Presented in perfect light - LED lighting
Manufactured with great care by Miele & Cie. KG
Safety information
Manufacturer material number
Model number
KWTUS 7172 F