MODEL: DA4248VDSS
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Miele: Kitchen Package Promotion- Save up to 10%
Offer Expires: 1/1/2025 to 12/31/2026 | Must be postmarked by: 5/31/2026
Receive up to a 10% Rebate with purchase of 5 or more qualifying Miele Kitchen Appliances.
  • Energy Star Rated: no
Miele |Authorized Dealer
In Stock|Only 5 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 11,998 points (
color: Stainless Steel
Miele DA4248VDSS
Estimates for:
Protect Your Item
PRODUCT DESCRIPTION
What's included
Non-return flap
Specifications
Island ventilation hood
Yes
Color
Stainless steel
Recirculated mode
Exhaust air
Miele@home
Yes
Automatic function Con@ctivity
Electronic controls
Operation
Light-touch switches with LEDs
Power levels (number excl. Intensive)
3
Booster levels
1
Delayed shutdown for 5 or 15 minutes
Grease filter saturation indicator
Acoustic package
Hood in Motion
CleanCover
Con@ctivity
Easy-to-clean canopy interior - CleanCover
Number of dishwasher-safe stainless steel grease filters (10-ply)
Number x W
4 x 3 W
Light intensity in Lx
600 lx
Color temperature in K
3500 Kelvin
Light dimmer function
Dual-action blower
Air throughput in CFM in Booster
507
Air throughput
Values upon request
Air throughput with Booster level 1 (m /h) according to EN 61591
Safety shut-off
Overall hood height for vented mode and external in inches (mm)
29 3/4 (755)-41 1/8 (1045)
Overall min. height for vented and external in in. (mm)
29 3/4 (755)
Overall max. height for vented and external in in. (mm)
Canopy width in in. (mm)
Canopy height in in. (mm)
Depth of hood canopy in in. (mm)
Minimum height above electric cooktops in mm
Minimum safety distance above gas cooktops (max. 12.6 kW total power, burner 4.5 kW) in mm
Net weight in lbs. (kg)
Hard-wired
Total connected load in kW
Voltage in V
120
Fuse rating in A
15
Frequency in Hz
60
Number of phases
Plug type
Without plug
Canopy dimensions (W x H x D) in mm
47 1/8 (1198) x 2 3/4 (70) x 27 1/2 (698)
Vent connection at top
Diameter of vent connection in in. (mm)
Telescopic chimney
Non-return flap
Communication module for Con@ctivity XKM 2000 DA
XKS 3000 Z
EAN
GTIN
EAN
UPC
Delayed shutdown
Miele CleanCover
Safety turn off
filter saturation indicator
Silence
Stainless-steel grease filters (10-layer)
Con@ctivity
Model number
DA 4248 V D Puristic Varia
Manufacturer material number
EAN number
Marketing class
Platinum
Current Rebates