SKU: L36ATRFLP
On Sale
1.
Offer Expires: 1/1/2026 to 6/30/2026 | Must be postmarked by: 6/30/2026
  • Width: 36.00"
  • Height: 50.00"
  • Depth: 22.75"
  • Energy Star Rated: no
  • Type: Freestanding
Lynx |Authorized Dealer
Pre-Order
Sign in / Sign up to earn 9,939 points (
color: Stainless Steel
Lynx L36ATRFLP
Estimates for:
Protect Your Item
PRODUCT DESCRIPTION
  • Precise power-three Trident(TM) Infrared Burners combining to provide up to 69,000 BTU
  • Reliable speed-Hot Surface Ignition system lights burners quickly and safely
  • Perfect clarity-dual halogen grill surface lights
  • Quick visibility-temperature gauge
  • Easy opening-Lynx Hood Assist
  • Indulgent extra-premium smoker box included
  • Ample capacity-935 square inches of cooking surface (640 primary, 295 secondary)
  • Beautiful illumination-blue-lit control knobs
  • Steady performance-heat-stabilizing design
  • Smooth opening-fluid rotation handle
  • Premier platform-stainless steel grilling grates
  • Steadfast durability-heavy-duty welded construction eliminates gaps where grease can collect
Specifications
Brand
LYNX PROFESSIONAL
Internal Item ID
L36ATRF-LP
Product Title
36" Lynx Professional All Trident(TM) Freestanding Grill Rotisserie, LP