SKU: L30ATRFLP
On Sale
1.
Offer Expires: 1/1/2026 to 6/30/2026 | Must be postmarked by: 6/30/2026
  • Width: 30.00"
  • Height: 50.00"
  • Depth: 24.94"
  • Energy Star Rated: no
  • Type: Freestanding
Lynx |Authorized Dealer
Pre-Order
Sign in / Sign up to earn 6,599 points (
color: Stainless Steel
Lynx L30ATRFLP
Estimates for:
Protect Your Item
PRODUCT DESCRIPTION
  • Precise power-two Trident(TM) Infrared Burners combining to provide up to 46,000 BTU
  • Reliable speed-the Hot Surface Ignition system lights burners quickly and safely
  • Perfect clarity-halogen grill surface light
  • Quick visibility-temperature gauge
  • Easy opening-Lynx Hood Assist
  • Premier platform-stainless steel grilling grates
  • Complete coverage-ceramic briquettes offer even and radiant heat
  • Ample capacity-840 square inches of cooking surface (600 primary, 240 secondary)
  • Beautiful illumination-blue-lit control knobs
  • Steady performance-heat-stabilizing design
  • Smooth opening-fluid rotation handle
  • Indulgent extra-premium smoker box included
Specifications
Brand
LYNX PROFESSIONAL
Internal Item ID
L30ATRF-LP
Product Title
30" Lynx Professional All Trident(TM) Freestanding Grill Rotisserie, LP