SKU: PSB42YSNSS
On Sale
1.
Offer Expires: 1/1/2026 to 6/30/2026 | Must be postmarked by: 7/31/2026
  • Type: Built-In
  • Style: Side-by-Side
  • Width: 42.00"
  • Height: 84.00"
  • Depth: 28.25"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 24.50 cu. ft.
  • Freezer Capacity: 8.65 cu. ft.
  • Weight: 688.00 lbs
  • Defrost: Automatic Defrost
  • Icemaker: Yes
  • Dispenser: Yes
  • Counter Depth: No
  • Refrigerator Capacity: 15.82 cu. ft.
  • Number of Shelves: 4
GE Profile |Authorized Dealer
Pre-Order
Sign in / Sign up to earn 9,476 points (
color: Stainless Steel
GE Profile PSB42YSNSS
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
42" Built-In Configuration
Enjoy the streamlined appearance of a built-in refrigerator, designed to fit inside cabinetry
Integrated Dispenser with LED Lighting
LED Lighting
Climate Controlled Drawer
Built-in WiFi
Fresh Food Multi-Level Drawers
Provide the ideal environment for storing your fruits and vegetables
Adjustable spillproof glass shelves
Raised edges help contain spills to make clean up quick and easy
Large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Adjustable Freezer Shelves
Built-In Ice Maker
Full-Extension Freezer Baskets
Advanced Temperature Management System
Advanced water filtration uses MWF replacement filter
Overhead Cabinet Access
Enhanced Shabbos Mode
Specifications
Fresh Food Capacity
15.82 cu ft
Total Capacity (cubic feet)
24.5 cu ft
Freezer Capacity
8.65 cu ft
Dispenser Color
Stainless Steel
Wrapped Stainless Steel Door and Grill
Yes
Master Light Control Switch
Yes
Case Color
Gray
Door Style
Flat Door with Hidden Hinges
Exterior Design
Stainless Steel Wrapped
Door Stops
90, 115 and 130 Degree
Handle Color
Stainless Steel
Easy Access Hinged Grille
Installation
Industry Standard Flush Installation
Door Swing
Side-by-Side
Coil-Free Back
Color Appearance
Hidden Door Hinge(s)
Energy Consumption (kWh/year)
819
Volts/Hertz/Amps
115V; 60Hz; 20A
Warranty Notes
Limited 5-year Sealed System (BR)See written warranty for details
Labor Warranty
Limited 1-year entire appliance
Parts Warranty
Overall Depth
28.25 in
Height to Top of Hinge
84 in
Net Weight
688 lb
Overall Width
42 in
Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle
43.375 in
Approximate Shipping Weight
725 lb
Depth with Door Open 90(degree)
50.5 in
Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle
47 in
Case Depth Without Door
23.875 in
Depth Without Handle
25.75 in
Height to Top of Case
83.5 in
Overall Height
84 in
Overall Depth with Handle
28.375 in
Temperature Management Features
Independent Temperature Controls (BR)Multi-Shelf Air Management Tower
Dispenser Features
Child Lock (BR)Dispenser Light (BR)Door Alarm (BR)Proximity Sensor (BR)Water Filter Indicator Light
Control Type
External Electronic Temperature Controls
Freezer Baskets
2 Wire (Full-Extension)
Icemaker
Factory-Installed
Freezer Cabinet Shelves
4 Adjustable (BR)4 Total (BR)Wire
WiFi Connect
Built-In
Sabbath Mode
Optional
Filter Location
Behind top service panel
Top Drawer
1 Snack Drawer with Full-Extension Slide
Adjustable Freezer Shelves (Wire)
Clear Lexan Bins, Drawers and Pans
Interior Lighting
LED
Connected Capabilities
Amazon Alexa (BR)Google Home (BR)IFTTT
Freezer Door Bins
3 Total
Defrost Type
Automatic Defrost
Leveling System
4 Point Front Adjustable
Fresh Food Cabinet Shelves
3 Adjustable (BR)4 Total
Middle Drawer
1 Vegetable Drawer w/ Full-Extension Slide
Fresh Food Door Bins
1 with Gallon Storage (BR)5 Adjustable
Freezer Utility Baskets
2
Freezer Features
Interior Lighting - LED
Exterior Style
Built-In
Bottom Drawer
Sealed
Temperature Display
External Digital
Climate Control Drawer
Select Temp
Fresh Food Features
Door Alarm (BR)Interior Lighting - Dual Level LED (BR)Interior Storage Drawers
Configuration
Side-by-Side
Dispenser
Cubes, Crushed Ice and Chilled Water
Fresh Food Cabinet Shelf Features
3 Adjustable, Spillproof Glass
Fresh Food Cabinet Drawers
3 Drawers with Full-Extension Slides
Water Filtration
GE Water Filtration 6 Month (BR)MWF (BR)Water Filter Indicator Light
Product Type
Side-by-Side Refrigerator
OU Certified
OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately
LED Lighting
Climate Controlled Drawer
Built-in WiFi
Fresh Food Multi-Level Drawers
Large door bins
Adjustable Freezer Shelves
Built-In Ice Maker
Full-Extension Freezer Baskets
Overhead Cabinet Access
Enhanced Shabbos Mode
42" Built-In Configuration
Showroom Power Mode
Refrigerant Type
R600a
GTIN
EAN
UPC
Overall Depth
28.25 in
Height to Top of Hinge
84 in
Net Weight
688 lb
Overall Width
42 in
43.375 in
Approximate Shipping Weight
725 lb
50.5 in
47 in
Case Depth Without Door
23.875 in
Depth Without Handle
25.75 in
Height to Top of Case
83.5 in
Overall Height
84 in