SKU: PHNT10CC
On Sale
  • Width: 19.63"
  • Height: 12.75"
  • Depth: 28.00"
  • Energy Star Rated: no
  • Cooling Capacity: 10300 BTU
  • Weight: 80.00 lbs
  • Remote Control: Yes
  • Sabbath Mode: Yes
GE Profile |Authorized Dealer
Pre-Order
Sign in / Sign up to earn 485 points (
color: White
GE Profile PHNT10CC
Estimates for:
Protect Your Item
PRODUCT DESCRIPTION
Full Window View
This Energy Star certified window air conditioner is designed to maintain the full view through the window, allowing more natural light into the room. Fits windows 20"-40" wide, 13" minimum window opening height, 10" minimum height from floor.
Inverter Technology
Ultra Quiet
Industry Exclusive Flex-Depth
The industry exclusive flex-depth design is an expandable chase-way that accommodates walls between 4.5" to 13.75" thick. The product comes in the closed position and can be expanded to custom fit your windowsill depth
Operational Window
Built-in WiFi
Voice Control
Energy Reporting
Geolocation
Maximum Comfort Cool
Easy Installation
Filter Reminder
Capacitive Touch with Remote
Cools Medium Rooms
10,300 BTU cooling capacity offers maximum comfort in rooms up to 450 square feet.
Built-in Pump
Specifications
Cooling BTUH (MAX)
10300 Btu
Installation
Double Hung (BR)EZ Mount
Color Appearance
White
Warranty Notes
See written warranty for full details
Labor Warranty
No Warranty
Parts Warranty
1-Year Replacement (BR)Return to vendor
Sound Level (Low Fan, Cool)
51 dBA
Cooling - Rated Cooling Amps AHAM
9.8
Sound Level (Quiet Mode, Low Cool)
40 dBA
Sound Level (High Fan, Cool)
54 dBA
Cooling - Watts
900
CEER
14.6
Voltage (MAX)
115 V
Hertz
60
Energy Saver
Yes
Quiet Package
54 dBA
Sound Level (dBA)
40 dBA (Quiet Mode, Low Cool) (BR)51 dBA (Low Fan, Cool) (BR)54 dBA (High Fan, Cool)
Overall Width
19.625 in
Approximate Shipping Weight
92 lb
Min./Max. Window Opening Width (in.)
20/40
Depth to Louvers
18.375 in
Grille Depth
2 in
Overall Height
12.75 in
Minimum Window Opening Height (in.)
13 in
Overall Depth
28 in
Net Weight
80 lb
Plug Capacity
115V/15A
Louver Style
2-Way Adjustable
Fan Speed Selections
4 Cooling (BR)4 Fan Only
Power Cord Length
72" Minimum
Product Type
Window
Refrigerant Type
R32
Filter Type
One Touch Lift-Out
Chassis Type
Fixed
Vent/Air Exchange Exhaust
Top Air Discharge
Airflow Direction
2-Way (BR)Top
Inverter Technology
Yes
Plug Type
Parallel/NEMA 5-15
Mounting Type
EZ Mount
Delay Timer
24-Hour On/Off Timer
Connected Capabilities
Amazon Alexa (BR)Google Home (BR)The Google Assistant
WiFi Connect
Built-In
Remote Control
Thermostat Type
Electronic
ClearView(TM)
OU Certified
No
LCDI / AFCI power cord
Area to Cool
Rotary Compressor
Variable Speed
Digital Time Temp Display
Unit Type
Cool Only
Room Air Conditioner Features
Sabbath Mode
Full Window View
Ultra Quiet
Industry Exclusive Flex-Depth
Operational Window
Built-in WiFi
Voice Control
Energy Reporting
Geolocation
Maximum Comfort Cool
Easy Installation
Filter Reminder
Capacitive Touch with Remote
Cools Medium Rooms
Built-in Pump
Grille Depth
2 in
EER
14.7
GTIN
EAN
UPC
Overall Width
19.625 in
Approximate Shipping Weight
92 lb
20/40
Depth to Louvers
18.375 in
2 in
Overall Height
12.75 in
13
Overall Depth
28 in