SKU: PFH18HSPVMC
Memorial Day Sale
  • Width: 17.50"
  • Height: 72.75"
  • Depth: 23.00"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Weight: 183.00 lbs
GE Profile |Authorized Dealer
In Stock|Only 2 left
Sign in / Sign up to earn 1,439 points (
color: Black
GE Profile PFH18HSPVMC
Estimates for:
Protect Your Item
GET READY FOR INSTALLATION
PRODUCT DESCRIPTION
Refresh and Dewrinkle
Remove Tough Odors
Steam Sanitize
Gentle Drying System
Quiet by Design
This laundry steam closet is quiet by design and can be placed anywhere in your home.
Pants Creaser
A dedicated door panel is designed to maintain pants creases.
Fewer Trips To The Dry Cleaners
Gliding Hanger System
Easy Installation & No Plumbing
Mirrored Carbon Finish
Smart Features Powered by SmartHQ(TM)
Coat or Towel Warmer
The steam closet is engineered to double as a convenient place to warm coats and towels.
Reversible Door
Door swing can be reversed using door reversing kit PFA18REVW (sold separately).
Specifications
Cabinet Color
Carbon Graphite Matte Finish Cabinet
Door Style
Glass-Dark Mirror finish
Installation
Free-Standing
Color Appearance
Mirrored Carbon
Volts/Hertz
120V, 60Hz
Circuit Breaker or Time Delay Fuse
15 or 20 Amp
Parts Warranty
Limited 1-year entire appliance
Warranty Notes
See written warranty for full details
Labor Warranty
Quiet Package
40 dBA
Optional Kits
PFA18REVW Reverse-a-Door Kit (sold separately)
Overall Height
72.75 in
Top Air Clearances
7.75 in
Front Air Clearance (In Closet)
18 in
Overall Width
17.5 in
Approximate Shipping Weight
190 lb
Overall Depth
23 in
Net Weight
183 lb
Side Air Clearance
2 in
Back Air Clearances
2 in
Side Air Clearances
2 in