SKU: EB30PSX1
  • Width: 29.80"
  • Height: 18.50"
  • Depth: 19.13"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • ADA Compliant: No
Fisher & Paykel |Authorized Dealer
Pre-Order
Sign in / Sign up to earn 4,599 points (
color: Stainless Steel
Fisher & Paykel EB30PSX1
Estimates for:
Protect Your Item
PRODUCT DESCRIPTION
Our built-in coffee maker pours a delicious coffee, however you take it. Pairs perfectly with 30" ovens and other Professional-style companion products.
Finish Stainless Steel
Specifications
Coffee bean container capacity
0.75lbs
Drip tray capacity
0.25 gallons
Grounds container capacity
14 cups of coffee
Number of cups
1 or 2
LED lights
4
Coffee strength levels
5
Cup size levels
4 + manual
Number of functions
13
Coffee temperatures
5 x setting
Grinder
Stainless steel conical burr
Grinding coarseness
13 positions
Heating system
Thermablock with stainless steel tube & steamer
Heating system power (coffee / steam)
1200W
Pump power
50
Pump pressure
15Bar
Amperage
10A
Supply frequency
50Hz
Supply voltage
120V
Depth
19 1 / 8 "
Height
18 1 / 2 "
Width
29 13 / 16 "