SKU: TEND36SSV
  • Width: 36.00"
  • Height: 19.50"
  • Depth: 18.75"
  • Energy Star Rated: no
  • Weight: 29.54 lbs
  • Series: Tender Collection
  • Type: Convertible/Ducted
  • Wi-Fi Connected: No
Faber Tender Collection |Authorized Dealer
Pre-Order
Specifications
Item Type
Range Hood
Dimensions
36" W x 19 1/2" H x 18 3/4" D
Weight
41.89
KEY ATTRIBUTES : Width in inches
36
KEY ATTRIBUTES : Color / Material
Stainless Steel
KEY ATTRIBUTES : CFM
600
KEY ATTRIBUTES : Controls
4 Speed Electronic Control with White LED
KEY ATTRIBUTES : Lighting
LED
KEY ATTRIBUTES : Grease Filter
Dishwashwer Safe Mesh
FABER FEATURE : VOICE OPERATED W/ SMART SPEAKER
No
FABER FEATURE : WI-FI CONNECTIVITY
No
FABER FEATURE : SOUND PRO BLOWER
FABER FEATURE : TUNABLE WHITE LED (CHANGE LIGHT COLOR TEMPERATURE)
FABER FEATURE : PRO MOTOR
FABER FEATURE : VAM (for easy make up air compliance)
Yes
FABER FEATURE :Auto On Heat Sensor
Make Up Air Compliant
Yes
ADA Compliant Remote Control
Remote Control (optional)
DUCTING DETAILS : Duct Size
6" Round
DUCTING DETAILS : Duct discharge (vertical or horizontal)
Vertical
DUCTING DETAILS : Venting Type
Exterior and Recirculating Capable
DUCTING DETAILS : Blower Included
GTIN
EAN
UPC
Delayed Auto-Off - Automatically turns the fan off after a set time (varies by the hood).
Dimmer Light - A lower intensity light setting.
Energy Diffuse - A motor that improves efficiency and allows for longer duct runs.
Led Light - Energy efficient and cool to the touch LED lighting.
Remote Control (Optional) - Operate hood functions with an optional ADA compliant wireless remote.
Intensive Speed - Turns on at the highest speed for 10 minutes.
Energy Diffuse - A motor that improves efficiency and and allows for longer duct runs.
Width in inches
36
Color / Material
Stainless Steel
CFM
600
Controls
Lighting
LED
Grease Filter
Dishwashwer Safe Mesh
VOICE OPERATED W/ SMART SPEAKER
WI-FI CONNECTIVITY
SOUND PRO BLOWER
TUNABLE WHITE LED (CHANGE LIGHT COLOR TEMPERATURE)
PRO MOTOR
VAM (for easy make up air compliance)
Auto On Heat Sensor
Duct Size
6" Round